Общество

Правителството на Малта е отговорно за убийството на журналистка

"Култура на безнаказаност"

Правителството на Малта е отговорно за убийството на журналистка

Снимка: NurPhoto/Getty Images

Правителството на Малта трябва да "носи отговорност" за убийството на журналистката Дафне Каруана Галиция, установи независимо разследване. По информация на "Евронюз" разследването е постановило, че малтийските власти са създали "култура на безнаказаност", довела до нейното убийство.

Каруана Галиция загина при атентат в автомобил през октомври 2017 г., точно когато е разследвала корупция, свързана с богатия малтийски бизнесмен Йорген Фенех. Фенех - който има тесни връзки с правителството - е предполагаемият организатор на убийството и е обвинен в съучастие. Той отрича всякаква отговорност.

В четвъртък комитет за обществено разследване заяви, че макар правителството на Малта да не играе пряка роля, то има вина за това, че 

не е успяло да защити Каруана Галиция от заплахите за живота й.

В доклада се казва също, че убийството й е ясно свързано с разследващата й работа.

"Културата на безнаказаност" се е развила на най-високите нива на малтийското правителство през годините до 2017 г., установи комитетът. Тази култура се е разпространила и в други части на държавата, полицията например и е довела до "срив на върховенството на закона", се добавя в доклада.

Сериозните обвинения бяха публикувани от кабинета на премиера Робърт Абела вчера.

"Докладът заслужава зрял анализ извън партийните аргументи", каза Абела в Туитър. "Трябва да се извлекат поуки и реформите да продължат с по-голяма решителност."

Публичното разследване на убийството на Каруана Галиция, което включва 93 изслушвания, започна през юни 2019 г.

Това се случи едва след натиск от страна на Европейския съюз.

Семейството на Каруана Галиция заяви в изявление, че резултатите от разследването потвърждават убежденията им, че смъртта й е "пряк резултат" от краха на върховенството на закона и "безнаказаността, която държавата предоставя на корумпираната мрежа, за която тя е докладвала."

"Надяваме се, че констатациите от доклада ще доведат до възстановяване на върховенството на закона в Малта", добави семейството.

Един мъж е осъден на 15 години затвор, след като се призна за виновен в убийството на Каруана Галиция. Други двама заподозрени са обвинени в поставянето на бомбата в автомобила на журналистката и очакват съд, уточнява "Евронюз". Друг заподозрян, предполагаемият "посредник", се съгласи да разкрие подробности за заговора за убийството на разследващата журналистка и получи помилване.

Бившият премиер на Малта Джоузеф Мускат подаде оставка през януари 2020 г. след ареста на бизнесмена Фенех и масовите протести.

Въпреки това той никога не беше обвинен в каквито и да било нарушения. В изявление във Фейсбук Мускат се опита да се дистанцира администрацията си и от "състоянието на безнаказаност", споменато в доклада и посочи за отговорни предишните администрации.

Бившият премиер заяви, че арестите на заподозрените месеци след убийството опровергават "всяко впечатление за безнаказаност, което предполагаемите извършители може да са имали".

"Поддържам, че е имало безнаказаност в случаите преди мандата ми, където са били извършени престъпления с висок профил, но никой никога не е бил съден."

"Не може да има оправдание за убийството на Дафне Каруана Галиция", добави той.

 

На всеки 2 седмици жена в България губи живота си от ръката на близък