Общество

Парите, с които Украйна ще бъде възстановена

Планът за възстановяване ще се ръководи съвместно от Брюксел и Киев.

Парите, с които Украйна ще бъде възстановена

Снимка: Carol Guzy/Володимир Зеленський/Facebook 

Украйна може да получи заеми, безвъзмездни средства и евентуално приходите от конфискуваната собственост на руски олигарси, за да се помогне при плащането на многомилиардните разходи за възстановяване на страната след разрушителната война, започната от Кремъл. Научаваме за плановете на ЕС от изтекъл план за възстановяване, цитиран от "Гардиън".

В плана, изготвен в Брюксел, Европейската комисия посочва, че украинското правителство ще трябва да тегли заеми, за да плати за възстановяването на опустошената от войната страна. Държавите-членки на ЕС ще осигурят още един транш от безвъзмездни средства, необходими за възстановяване на разрушени домове, училища, пътища, железопътни линии, летища и мостове.

ЕС също така предлага да се оцени възможността за използване на активи, иззети от санкционирани руснаци и беларуси след предложение на ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел по-рано този месец.

"Абсолютно съм убеден, че това е изключително важно не само за замразяване на активи, но и за да направи възможно конфискуването им, да ги предоставим за възстановяването на страната", каза той пред украинската информационна агенция "Интерфакс".

Законодателите в Обединеното кралство и САЩ също предложиха да се изземе руска собственост, за да се подпомогне възстановяването на Украйна и да се облекчи тежкото положение на бежанците в страната. Представители на Брюксел също призоваха ЕС за финансиране на заеми за Киев, според изтеклия доклад.

Ако бъде договорено, това ще бъде едва вторият път в историята, при който ЕС взема заеми като цяло, а не като отделни държави-членки. Първият такъв случай беше, когато съюзът финансира забележителния план за възстановяване след Ковид от 750 милиарда евро през 2020 г.

Идеята е заложена в плана за облекчение и реконструкция на Украйна, видян от Guardian, който се очаква да бъде публикуван от комисията в сряда.

Цифрите са оставени празни в документа, в очакване на по-нататъшни дискусии в Брюксел.

Документът обаче отбелязва, че финансовите нужди "се очаква да бъдат значителни" и че реконструкцията ще отнеме повече от десетилетие. Той също така изчислява, че щетите само върху физическата инфраструктура могат да достигнат над 100 милиарда евро.

За да плати сметката, комисията предлага комбинация от безвъзмездни средства и евтини заеми, в които страните-членки на ЕС и страните извън ЕС биха могли да направят вноски чрез програмата за възстановяване на блока.

Украйна ще се нуждае от "значително краткосрочно финансово облекчение" за поддържане на основните услуги, предоставяне на хуманитарна помощ и ремонт на основна инфраструктура, се посочва в документа на ЕС. За да отговори на тези неотложни нужди, комисията предлага заеми с ниски лихви с дългосрочни срокове за погасяване.

Президентът на САЩ Джо Байдън предложи програма за помощ от 33 милиарда долара за Украйна миналия месец, която включва над 20 милиарда долара военни разходи. ЕС предостави 4,1 милиарда евро под формата на спешни заеми и хуманитарна помощ от началото на руската инвазия и се съгласи да финансира оръжия и друга несмъртоносна военна помощ на стойност 1,5 милиарда евро. Това не включва парите, които отделните страни членки на ЕС са предоставили.

Планът за възстановяване на ЕС ще се ръководи съвместно от Брюксел и Киев, според документа. Въпреки че не споменава изрично надеждите на Украйна за присъединяване към ЕС, планът ще има за цел да приведе кандидат-членка в съответствие със стандартите на ЕС, включително относно върховенството на закона, борбата с корупцията, енергетиката и климата.

 

"Русификацията" на образователната система на Украйна в окупираните райони