Общество

Папата даде историческо право на глас на жените на световна среща

Папата даде историческо право на глас на жените на световна среща

Снимка: GettyImages

Папата даде историческо разрешение на жените да гласуват на предстоящия събор за избор на епископи през октомври. Този ход беше приветстван като изключителна крачка в историята, отбелязва Би Би Си. Новите правила ще дадат право на глас на 5 монахини в Синода, който е папски консултативен орган. В миналото на жените е било разрешено да присъстват на събирането, но само като безмълвни наблюдатели. Мъжете все пак ще бъдат мнозинството на влиятелното събиране.

Въпреки това, реформите се разглеждат като значителна промяна за Римокатолическата църква, която от векове е доминирана от мъже. Конференцията за ръкополагане на жени (Women's Ordination Conference), базирана в Калифорния, САЩ, която се застъпва за жените свещеници и нарече реформата „значителна пукнатина в тавана на цветното стъкло“. 
 

 

 

„Години наред представители на Ватикана и епископи се съпротивляваха, премествайки вратата така че на жените да не е позволено да гласуват“, написаха от групата в Twitter. „Неизречената причина винаги е била сексизмът. В близко бъдеще се надяваме Синодът да продължи да се развива в пълно представително тяло на Божия народ и на двата пола“.

Папа Франциск обяви, че правото на глас ще бъде разширено и през есента до 70 специално подбрани членове на религиозната общност вече ще имат право на глас. Папата, който подкрепя реформите, каза, че се надява половината от тях да бъдат жени и също така посочи, че би се радвал да са повече млади хора.

Кристофър Ламб, кореспондент във Ватикана на католическото новинарско издание The Tablet, коментира пред Би Би Си, че промените са „много значими“ и са опит на папата да вземе по-приобщаващи решения за бъдещето на Църквата. Реформите, засягащи жените, отразяват безпрецедентен диалог по въпроса за представителството на жените – дебат, който се води във Ватикана от известно време. Успоредно с оптимизма обаче, Ламб прогнозира, че очаква папата да се сблъска със значителна съпротива в Римокатолическата църква.

 

Вижте какви промени настъпиха и в традиционното католическо общество в Испания