Общество

Отваряме детските градини с "цената на хиляди животи"

Няма единодушие по въпроса сред властимащите, а и сред родителите

Отваряме детските градини с "цената на хиляди животи"

Научаваме най-важните неща почти случайно. Като новината от вчера, че Бойко Борисов е готов да разпише отварянето на детските градини от 14 декември, седмица по-рано от очакваното. Потвърди го и Йорданка Фандъкова, в по-късно изказване.

Изведнъж стремежът да сведем до минимум контактите между хората отстъпи пред аргумента, че най-добрата антикризисна мярка е отварянето на затворените към момента икономически дейности, съответно и даване на възможност на всички родители да работят. Дори тези, които не са заети в някои от затворените сектори, в момента не могат да изпълняват пълноценно служебните си задължения, защото са в ролята на бавачки, учители и възпитатели.

Докато държави като Германия затягат своите мерки, тъй като Covid-19 върлува не на шега, здравният министър Костадин Ангелов също изрази готовност да разпише заповед за връщане на децата в детските градини и яслите от следващия понеделник. Това стана ясно пък по време на получаването на договора за 20 нови оборудвани линейки за Центровете за спешна медицинска помощ в София, Пловдив, Бургас, Варна, Добрич и Търговище. 

По думите му, ако в четвъртък вечерта данните показват ясна и отчетлива тенденция, в петък ще има заповед само за яслите и детските градини, но без училищата. 

Не всички отговорни лица обаче са така единодушни. Тази сутрин главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев подчерта в студиото на БНТ, че според него това е избързване, което може да навреди на отчетените положителни резултати от "мекия" локдаун.

"Решението за отварянето на детските градини е колкото медицинско, толкова социално-икономическо, а дори и политическо. Ясно ни е колко хора трябва да си останат вкъщи, защото нямат друг избор."

Според Кунчев вече са на лице първите данни за намаляване темпа на заболеваемост, но тенденцията е много крехка. Процесът е в своето начало и здравният експерт не смята, че трябва да избързваме с отхлабване на мерките.

"Сравнявайки двете 14-дневки, имаме намаляване от 7,1%. Аз лично смятам, че не трябва да губим този напредък, защото много бързо можем да се върнем в изходна позиция."

 Дали тази препоръка е полезна за икономиката? Кунчев отказа да коментира финансовия аспект, като наблегна на здравния. По думите му всяко ограничение има смисъл, когато води до намаляване на темпа на заразата. 

"По-малко болни и починали - има смисъл и той се вижда. Въпросът е колко и с каква строгост да се продължи."

Здравният инспектор предупреди също, че ключов момент за ограничаване на коронавируса ще бъде начина, по който ще посрещнем коледните празници. Той призова да се избягват големите семейни и приятелски събирания до максимум 10 души.

Родителите също не са единодушни по въпроса с училищата и детските заведения.  

С отворено писмо до премиера и цялото правителство група родители поискаха онлайн обучението да продължи и през януари.

"Нeдoпуcтимo e ceдмици прeди въвeждaнeтo нa вaкcинaтa вcички уcилия нa eкcпeртитe в прaвитeлcтвoтo, нa мeдицитe, нa вcички хoрa, кoитo cпaзвaт прoтивoeпидeмичнитe мeрки, дa бъдaт кoмпрoмeтирaни c oглeд нa крaткocрoчни финaнcoви цeли и c цeнaтa нa хиляди чoвeшки живoти."

В писмото се казва още, че cтaтиcтичecкитe дaнни ca aбcoлютнo кaтeгoрични, чe нямa никaквo ocнoвaниe дa ce cмятa, чe eпидeмиятa зaтихвa и нямa пoвoд зa рaзхлaбвaнe нa oгрaничeниятa.