Общество

Отпуск след спонтанен аборт – ето къде е възможен

Едва две държави са помислили за жените си

Отпуск след спонтанен аборт – ето къде е възможен

Снимка: Pexels

Жените, направили спонтанен аборт или чието бебе е мъртвородено, ще имат право на специален тридневен платен отпуск – това предвижда нов закон, приет единодушно от новозеландския парламент. Отпускът ще бъде достъпен и за техните партньори, за да се подпомогне поне малко в справянето им със трагедията, без да бъдат принудени да ползват болнични или неплатен отпуск.

По думите на Джини Андерсън, внесла предложението в парламента, Нова Зеландия става едва втората страна в света, която подкрепя жените след спонтанен аборт. Другата страна с подобен закон е Индия, където дамите имат право на 6-седмичен отпуск.  "Надявам се, че, макар да сме сред първите, няма да сме последните", каза Джини Андерсън, цитирана от Тhe Guardian.

“Скръбта, която идва с аборта, не е болест, това е загуба”, казва Андерсън. “И тази загуба изисква време – време, за да се възстановиш физически и време да се възстановиш психически, и то време за възстановяване заедно с партньора.”

Тя изрази надежда, че и други държави ще създадат "състрадателни и честни политики за отпуските, като признаят болката и страданието, които идват при спонтанния аборт и мъртвородените деца". Промяната засяга и родители, които са имали намерение да осиновят дете или чрез сурогатно майчинство.

Според Андерсън една на всеки четири жени в страната преживява спонтанен аборт, което прави около 20 000 жени годишно. “Това е изключително нормално преживяване, но “нормално” не означава “лесно”, не означава, че минава безболезнено. Вече достатъчно дълго принуждавахме жените чрез мълчание и изграждане на стигма да се преструват, че това всъщност никога не се е случвало”, казва вносителката на предложението. То обаче не обхваща жените, взели доброволно избора да прекратят бременността си. Събитие, което според депутатката Ерика Станфорд, също е „травматизиращ процес“.

Не за първи път Нова Зеландия ни впечатлява с политиката си в полза на жените – тя е първата страна, която дава право на жените да гласуват още през далечната 1893 г., а новият закон дава пореден положителен пример, който да последват и другите държави.

 

Българката ражда най-ранo в целия ЕС