Общество

Откраднатите лица, използвани за пропагандата на Путин

Инфлуенсърите, с чийто снимки проруски тролове разпространяват фалшиви новини.

Откраднатите лица, използвани за пропагандата на Путин

Пропагандният монумент "Баба от Донбас" във Воронеж, Русия. Снимка: Mihail Siergiejevicz/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Индийската инфлуенсърка ER Yamini никога не е "туитвала" в живота си - тя предпочита да общува със своите фенове в Instagram и YouTube. Но в началото на март акаунт в Twitter, използващ нейната снимка, пише: "#IStandWithPutin. Истинско приятелство" и добавя видео, показващо двама мъже, които се прегръщат - единият представлява Индия, другият Русия.

Ямини казва, че не подкрепя нито една от страните във войната на Русия в Украйна и се тревожи за феновете си. "Ако видят този туит, какво ще си помислят за мен? Иска ми се да не използват моята снимка в този профил", казва тя, цитирана от BBC. Оказва се, че фалшивият акаунт е част от мрежа, популяризираща руския президент Владимир Путин в Twitter.

Засечени са масови акции, използващи хаштаговете #IstandWithPutin и #IStandWithRussia на 2 и 3 март, особено в страни като Индия, Пакистан, Южна Африка и Нигерия. Част от проследената дейност в мрежата е органична - с други думи, създадена от реални хора - което говори за реална подкрепа в някои страни за Путин и Русия. Но много други профили изглежда са неавтентични. Те ретуитват съобщения в големи количества, създават малко оригинални съобщения и са създадени съвсем наскоро.

"Те вероятно са създадени от ботове, фалшиви профили или компрометирани акаунти, изкуствено засилвайки подкрепата за Путин в тези страни", казва за BBC Карл Милър, съосновател на CASM Technology, компания, която изследва онлайн вредите и дезинформацията.

Екипът на Милър е проследил 9 907 профила, насърчаващи поддръжката за Русия на 2 и 3 март, на няколко различни езика. В резултат CASM установява, че повече от 1000 от тези акаунти имат характеристики, подобни на спам. BBC от своя страна също разследва стотици от тези на пръв поглед неавтентични профили и потвърждава изводите на Милър – акаунтите се опитват да минат като истински, но всъщност са фалшиви.

Чрез обратно търсене на изображения британската медия открива, че снимките, използвани от тези профили, са копирани от известни личности, влиятелни лица и обикновени потребители, които нямат представа, че техните изображения се използват за подкрепа на Русия

"Не успяхме да определим кой е създал акаунтите или дали те имат някаква връзка с руското правителство", обяви BBC. Акаунт на име Preety Sharma, например, посочва в биографията си, че е "модел и предприемач" с произход от Индия, сега в Маями.

Създаден е на 26 февруари, два дни след нахлуването на Русия. "Путин е добър човек", се казва в един от неговите ретуитове. Но жената, изобразена в профилната снимка на акаунта, е на другия край на света. Никол Торн е влиятелна австралийка в социалните медия, която има 1,5 милиона последователи в Instagram и само от време на време използва оригиналния си профил в Twitter.

Друг акаунт се опитва да мине като индийската певица Раджа Гуджар. Първият му туит е публикуван на 24 февруари, първия ден от инвазията, а всичките 178 публикации от акаунта са ретуитове - силен индикатор за автоматизация. BBC се свърза с двете жени, които потвърдиха, че тези акаунти не са техни. 

Липсата на истинска профилна снимка също може да бъде издайнически знак за фалшив профил, както знаем и от българските тролове. 

От извадка от 100 акаунта, проследени от CASM, BBC установи, че 41 нямат профилни снимки. Други 30 имат илюстрации или снимки на личности като Путин или главния изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг. Само една четвърт имат снимки, изобразяващи хора - и някои от тях са откраднати.

Twitter каза за BBC, че от началото на войната са премахнати повече от 100 000 акаунта заради нарушения на политиката на компанията срещу манипулиране и спам, включително са изтрити десетки акаунти, свързани с хаштаговете #IStandWithRussia и #IStandWithPutin.

 

Учител по история се противопостави на руската пропаганда и плати за това