Общество

Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН

Според експертите светът е застрашен от постоянно нарастващ списък от пандемии

Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН

снимка: jcomp/ freepik

След 40 години и всички постижения на науката и медицината в борбата със СПИН – коварният вирус все още не може да се елиминира и една от причините е дискриминацията. Това е една от равносметките в Световния ден за борба със СПИН – 1 декември.

През 2020 г. близо 700 000 души са починали от заболявания, свързани със СПИН, а 1,5 милиона души са били наскоро заразени с ХИВ.  Според експертите светът е застрашен от постоянно нарастващ списък от пандемии. Становището на СЗО е, че ХИВ остава основен проблем за общественото здраве, който засяга милиони хора по света.

Разделението, неравенството и незачитането на човешките права са сред неуспехите, които позволиха на ХИВ да остане глобална здравна криза.

По данни на Националната програма в България от началото на 2021 г. до средата на май са открити нови 88 ХИВ-серопозитивни лица, с което носителите на ХИВ от 1986 г. до сега са 3 571.  През 2020 г. починалите от ХИВ/СПИН лица са 28. Към 31 март 2021 г. общо 1 850 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с вируса, а 1 825 (99%) получават съвременна антиретровирусна терапия. За България статистиката сочи, че за последните 10 години броя на новозаразените расте.

Тенденции се наблюдават и по начина на предаване на вирусното заболяване. На първо място се нареждат случаите на полов акт между партньори от мъжкия пол, следвани от полов акт между мъж и жена, на трето място пътят на заразяване са замърсени игли при употреба на наркотици и последното място се заема от вертикалния път на предаване, от майка на дете.

Светът все още има нужда да разбере, че ХИВ не е смъртна присъда и с подходящата терапия позитивните могат да имат дълъг и нормален живот.

 

Avon България дари 10 000 лв. в помощ на пострадалите от домашно насилие