Общество

От "Напред, науката е слънце!" до "Не вярвам на ваксините"

"Копнея единствено да започнем да работим отново нормално..."

От "Напред, науката е слънце!" до "Не вярвам на ваксините"

Снимка: ThisisEngineering RAEng/Unsplash

Започна масовото тестване на учителите за Covid-19 с бързи антигенни тестове. То ще е безплатно и доброволно, като целта е да се проведе мащабното проучване в системата на средното образование и да се види скритата заболеваемост сред педагозите преди връщането на част от учениците от 5 до 12 клас към присъствено обучение от 4 февруари. Следващ в процеса на тестване е персоналът в детските градини.

Предстои и ваксинация на учителите. Към момента желание да се имунизират са заявили 23% от педагозите и 30% от академичните преподаватели.

"Това е доброволно, една допълнителна възможност за учителите, която ще позволи и да се направят анализи, и е един израз на това, че образованието ни е най-важно", коментира тестването министърът на образованието Красимир Вълчев.

По-малко от половината от учителите и непедагогическият персонал в училищата обаче са пожелали да дадат проби за наличие на вируса. Процентът е по-висок от появилите готовност да се ваксинират, но все пак е необяснимо нисък, затова попитахме няколко учители дали ще се тестват и какво е настроението сред техните колеги в училище.

К. Л., учителка в София – ще се ваксинира, но няма да се тества

"Нямат за цел да видят колко учители са боледували, а какво е моментното състояние. Само че всички учители от 5 до 12 клас са си вкъщи от 2 месеца. Каква заболеваемост търсиш сред учителите поради интеракцията им с ученици в такъв случай? Ще изкарват малки резултати като заболеваемост, за да кажат, че няма проблем и да отворят училищата...

В момента са раздадени едни бързи тестове, аз не искам да ми ровят в мозъка без съществена причина. При нас тестването е възложено на училищната медицинска сестра. Тези сестри, които не са поставяли инжекция от 20 години, сега трябва да ни бъркат до синусите. А и в тази виелица да ходя до училище, само за да ме тестват – не е измислено добре. 

При нас за ваксини от 110 души има подадени 12 заявления – това са 10% от екипа. Аз съм една от тези 12. В съседната детска градина пък желаещите да се ваксинират са нула."

С. А., учителка в Русе – ще се тества, но няма да се ваксинира

"Пуснаха ни анкета дали искаме да се тестваме. Аз предпочитам тест пред ваксина на този етап. Защото искам да знам дали имам антитела и защото на този етап нямам доверие във ваксината. В нашето училище за тест се записаха около 60 – 70 % от учителите, докато за ваксина все още нито един. 

Ние нямаме медицинска сестра в училище, затова ще дойдат от РЗИ. Тестването е насрочено за утре, 27 януари, в 11:00 часа."

К. С. , учителка в София – вече е преболедувала Covid-19

"Не искам нито да ме тестват, нито да ми поставят ваксина. Не вярвам в качеството на ваксините, нито в дългосрочния ефект от тях, а и вече изкарах коронавируса, дори малко по-тежко, отколкото останалите членове на семейството ми.

Разболях се по време на локдауна, така че със сигурност не е било поради контактите с ученици. Копнея единствено да започнем да работим отново нормално, защото това, което се случва в момента, не е никакъв качествен образователен процес. Дори напротив, превръща се в нещо вредно за учениците. На родителите също не им е лесно, а ние, учителите, полагаме много по-големи усилия, които често отиват на вятъра..."

 

УНИЦЕФ: Затварянето на училищата е опасно