Общество

От коя страна на #MeToo е Азия Ардженто?

Сексуалният тормоз е темата на годината и тази тема продължава да се развива.

От коя страна на #MeToo е Азия Ардженто?

Снимка: Quartz

Сексуалният тормоз е темата на годината и както можеше да се очаква, заваляха противоречиви мнения, факти и обвинения. Последният скандал идва от Холивуд, където и започна всичко. В центъра му е италианската актриса Азия Ардженто.

Ардженто беше един от най-звучните гласове на движението #MeToo. Една от първите, които уличиха Харви Уайнстийн в изнасилване. Обратът настъпи преди няколко дни, когато се появи обвинение в сексуален тормоз срещу нея.

Картинката се усложнява допълнително от факта, че обявилият се за насилен мъж представя като потвърждение сериозна сума пари, която Азия му е дала, вероятно за да тушира скандала. 380 000 долара били преведени на американския актьор и музикант Джими Бенет. Той твърди, че Ардженто е упражнила над него сексуална агресия в хотелска стая в Калифорния през 2013 г. 

Адвокатите на Бенет настояват, че случката в хотелската стая е травматизирала младия мъж още когато е бил момче, и е застрашила психическото му здраве. През 2013 г., когато той е бил на 17, Азия е била на 37 години. По законите на щата Калифорния човек трябва да е навършил 18 години, за да се смята, че е дал съгласие за сексуална връзка. Това означава, че всеки сексуален акт с човек под 18 години автоматично може да се смята за изнасилване, дори лицето да е участвало доброволно.

Джими Бенет първоначално имал намерение да съди Азия Ардженто за изплащане на обезщетение от крупните 3,5 милиона долара, но все пак се стигнало до споразумение за 380 000 долара. Не е ясно дали ситуацията щеше да бъде същата, ако актрисата не беше публична личност и ако не беше така дълбоко намесена в движението #MeToo. Сега последователите на #MeToo са изправени пред казуса как да се отнасят към жертвите на насилие, които са били в някакъв момент и насилници.

"Циничните хора ще използват изключенията, индивидуалните случаи на лошо държание от страна на жените, за да спорят, че сексуалният тормоз и насилието нямат нищо общо с пола. Игнорирайте тези хора, те нямат интерес към справедливостта."

Това е мнението на писателката феминистка Мойра Донеган.

Според една от основателките на #MeToo, Тарана Бърк, сложните разговори, които се налагат след случаи като този на Азия, могат само да помогнат на движението да постигне повече успех. Вероятно това е точно така, защото всеки проблем, който се потулва и за който се мълчи, води след себе си верига от нови проблеми, а за насилието тепърва започна да се говори. Нека не затваряме темата само защото и жените могат са от другата страна, тази на насилниците.