Общество

Осъдиха Гислейн Максуел на 20 години затвор за секс трафик

Тя е помагала на Джефри Епстийн, неин тогавашен партньор, да извършва сексуални посегателства над момичетата. 

Осъдиха Гислейн Максуел на 20 години затвор за секс трафик

Гислейн Максуел на 4th Annual WIE Symposium през 2013 г. Снимка: Paul Zimmerman/WireImage/Getty Images

Приключи емблематичното дело срещу Гислейн Максуел, светската дама и предприемачка която някога е общувала с кралски особи, президенти, милиардери, а сега на ръцете й подрънкват белезници вместо гривни. 60-годишната Максуел беше осъдена на 20 години затвор за вербуване и трафик на четири тийнейджърки.

С действията си тя е помагала на финансиста Джефри Епстийн, неин тогавашен любовен партньор, да извършва сексуални посегателства над момичетата. 

Строгата присъда е победа за група жени, които години наред се бориха за справедливост, след като предишното поколение прокурори не успя да докаже вината на двойката Епстийн - Максуел. Престъпленията са били извършвани в продължение на едно десетилетие - между 1994 и 2004 г.

Безпогрешно послание

При произнасянето на присъдата съдия Алисън Джей Нейтън каза, цитирана от BBC, че поведението на Максуел е било "отвратително и хищническо" и подчерта, че случаят изисква "много значителна присъда", за да се изпрати безпогрешно послание, че подобни престъпления ще бъдат наказани. Освен затвор, над Максуел е наложена и глоба от 750 000 долара. 

Джефри Епстийн се самоуби в килията си в Манхатън през 2019 г., докато чакаше съдебен процес. Той е малтретирал и насилвал сексуално деца стотици пъти в продължение на повече от 10 години, като обичайно е експлоатирал уязвими момичета на 14-годишна възраст. Прокурорите твърдят, че сам не би могъл да направи това без помощта на Максуел, негова дългогодишна спътница.

Максуел, която носеше синя затворническа униформа и бяла маска, за да се съобрази с правилата около коронавируса, гледаше право напред при обявяването на присъдата и не изрази никакви емоции, пише BBC. Тя носеше белезници на краката, които се чуваха да дрънчат, когато влизаше в съдебната зала.

Присъдата е по-малка от искания от прокурорите срок, но обвинителите на Епстийн все пак изразиха удовлетворение.

Делото срещу бившата британска социалистка е едно от най-известните от появата на движението #MeToo, което насърчава жените да говорят за сексуално насилие. Най-шокиращият момент преди произнасянето на присъдата бе, когато Гислейн Максуел се изправи, за да говори. Тя се обърна директно към жертвите, казвайки им:

"Съжалявам за болката, която сте изпитали." 

След това посочи, че се надява, че сега те ще могат да гледат напред, а не назад и нарече Епстийн манипулативен, хитър човек, който заблуждава всички в орбитата си.

"Моята връзка с Епстийн ще ме изцапа завинаги", каза тя.

Тъмна памет

Жертвите бяха емоционални, докато говореха за болката и мъката, причинени от Максуел. Те прочетоха подготвените си изявления, но Максуел не ги гледаше, докато говореха.

Ани Фармър, единствената жертва по обвинението, която даде показания под пълното си име по време на процеса, беше първата, която се произнесе. Наложи се да спре по средата на речта си, за да сдържи емоциите си, но все пак продължи докрай.

"Дълго време исках да изтрия от съзнанието си престъпленията, които Гислейн Максуел и Джефри Епстийн извършиха срещу мен и да се преструвам, че не са се случили. Не говорех за това от години. Това беше типът тъмна памет, за която е най-безопасно, ако се държи заключена. Направих най-доброто, което можах. Светът обаче не сътрудничи с тази стратегия."

"Една от най-болезнените и продължаващи последици от злоупотребата беше загубата на доверие в мен самата, моите възприятия и инстинкти."

Вирджиния Джуфре написа: "Гислейн, преди 22 години, през лятото на 2000 г., ти ме забеляза в хотел Mar-a-Lago във Флорида и направи избор. Ти избра да ме последваш и да ме закупиш за Джефри Епстийн."

"Заедно вие ме увредихте физически, психически, сексуално и емоционално... Без съмнение, Джефри Епстийн беше ужасен педофил. Но никога нямаше да срещна Джефри Епстийн, ако не беше ти. За мен и за толкова много други, ти отвори вратата към ада".

Наричаната в съда Кейт, пише в изявлението си: "Последствията от това, което направи Гислейн Максуел, бяха сериозни за мен."

"Борех се, но в крайна сметка триумфирах с разстройство, свързано с употребата на вещества. Претърпях пристъпи на паника и нощни кошмари, с които все още се боря. Претърпях ниско самочувствие, загуба на възможности за кариера. Борих се много с чувството, че не мога да се доверявам на собствените си инстинкти при избора на романтични отношения."

"Това, което ми се случи на тази млада възраст, промени драстично хода на живота ми завинаги."

Джулиет Брайънт, четвъртата обвинителка написа, че никога не се е чувствала добре от деня, в който Максуел и Епстийн са "сложили ръцете си" върху нея.

"Мисълта за тях все още ми причинява чести паник атаки и кошмари", каза тя. "Всички жертви, включително и аз, са вечно благодарни на хората, които помогнаха за разобличаването на тези престъпници."