Общество

#OscarsSoWhite и липсата на мултиетническо разнообразие в Холивуд

#OscarsSoWhite и липсата на мултиетническо разнообразие в Холивуд

Снимка: Rich Polk / NBC via Getty Images

Цветнокожи творци в Холивуд насърчават мултиетническо разнообразие във филмовата индустрия.

Въпреки отбелязаният напредък в това отношение (в резултат на хаштага #OscarsSoWhite, популяризиран през 2015 г. като протест срещу тогавашните номинации ), темпото на промяна не е достатъчно бързо - нито за придобилите популярност, нито за онези, които чакат да направят пробив в киното.

Така цветнокожите творци са принудени да създават начини за взаимна подкрепа и комуникация помежду си.

За актрисата Анджела Басет, която е номинирана за награда „Оскар“ за втори път в рамките на кариерата си, всяка изиграна роля досега е била възможност за разчупване на възприятията за „нас като чернокожи жени“.

„Да покажем човечността си, да разкажем различни истории и да споделим нюансите на преживяванията си като чернокожи и като жени“, каза Басет на наградите на Асоциацията на афроамериканските филмови критици миналата седмица. 64-годишната актриса получи втора номинация за „Оскар“ за ролята си в „Черната пантера: Уаканда завинаги“. Това стана 29 години след първата.

Според някои критици и фенове филми като „Жената воин“ и „Тил: Неразказната история“ бяха пренебрегнати при определянето на тазгодишните номинации за най-добър филм и най-добра актьорска игра. Наградите на Британската филмова академия миналия месец също бяха критикувани, защото сред победителите имаше само бели актьори.

От 13 252 души, номинирани за „Оскар“ от 1929 г. насам, шест процента са от етноси със слабо присъствие във филмовата индустрия, става ясно от доклад на Южнокалифорнийския университет. От всички носители на „Оскар“ само два процента са цветнокожи жени.

„Чернокожите дами режисьори са пренебрегвани непрекъснато“, каза режисьорът на „Жената воин“ Джина Принс-Байтууд на наградите на Асоциацията на афроамериканските филмови критици. „Чернокожа жена режисьор никога не е била номинирана за награда „Оскар“.

Следвайки стъпките на знаменитости като Опра Уинфри, Тайлър Пери, Шонда Раймс и Иса Рей, сценаристи, актьори и режисьори се опитват да създадат благоприятна среда за различните етноси в Холивуд.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Oprah (@oprah)

Сценаристката Ейми Аниоби се запознава с актрисата Иса Рей след колежа и двете заедно участват в комедийния сериал „Непохватно чернокожо момиче“, а по-късно и в номинираната за награда „Еми“ поредица „Несигурни“. 

Продължава на следващата страница...


В момента компанията на Аниоби - „СуперСпешъл“, продуцира сериали и филми, а програмата ú за сценаристи „Трайб“ предоставя възможности за работа с големи фирми като „Дисни“ и „Ей Ем Си“.

Според Аниоби, въпреки че броят на сериалите за чернокожи е много по-голям отколкото през последните десет години, бюджетите за тях са по-малки. Ако не се инвестира достатъчно в работата на чернокожи творци, индустрията е обречена да повтаря грешките от миналото, е мнението й.

Сценаристката Фелиша Прайд пък върви по стъпките на Шонда Раймс – авторката на хитовия сериал „Анатомията на Грей“ и основателката на компанията „Шондаленд“, която продуцира популярния „Бриджъртън“.

Прайд стартира своята продуцентска компания - „Хъни чайл“, която подпомага чернокожи жени над 40 години.

Латино творците като представители на етнос с най-незабележимото участие във филмовия свят също правят опити да променят статуквото. Досега само 18 процента от номинациите на латиноамериканци са били в четирите актьорски категории на наградите „Оскар“.

„Всеки латиноамерикански актьор, който съм срещала, се е сблъсквал с едно и също – липсата на възможности или нуждата да се въплъти в негативни стереотипи, които само вредят на имиджа на нашата общност“, казва режисьорката Фани Гранде.

Тя и съпругът й Нелсън Гранде са съоснователи на платформата за латиноамерикански режисьори „Авенида продъкшънс“ за подпомагане на късометражни и документални филми, реклами и стрийминг.

Азиатските творци, пренебрегвани в индустрията от десетилетия, тази година са на фокус с продукцията „Всичко навсякъде наведнъж“.

 

Номинираните азиатци тази година са най-много в цялата история на наградите „Оскар“ – общо 20 номинации, като половината от тях са за „Всичко навсякъде наведнъж“. Продукцията е фаворит за наградата за най-добър филм.

Анджела Басет в очакване на номинация за "Оскар"