Общество

Одеса в списъка на ЮНЕСКО, въпреки протестите на Русия

Свободен и световен град

Одеса в списъка на ЮНЕСКО, въпреки протестите на Русия

Одески национален академичен театър за опера и балет
Снимка: Pixabay

Историческият център на Одеса в Украйна беше включен в Списъка на застрашеното световно наследство на ЮНЕСКО. Това стана факт въпреки протестите на Русия и гласуването й против, съобщиха световните агенции.

На извънредна сесия на Комитета за световно наследство в Париж 6 от 21 държави гласуваха "за", 14 се въздържаха, а Русия гласува против включването на украинския пристанищен град на Черно море в списъка на ЮНЕСКО. Красивият исторически център е забележително достижение на архитектурата, заради което наричат Одеса "Перлата на Черно море".

На няколко пъти Одеса беше обект на руски бомбардировки, но като цяло градът е пощаден от войната и засега остава в периферията на военните действия. Русия е член на Комитета за световно наследство и според Москва идеята за влизането на Одеса в списъка на ЮНЕСКО е резултат от "повърхностен доклад, изграден въз основа на копи-пейст на страницата в Уикипедия". Москва обвинява украинските власти, че сами са разрушили паметниците в Одеса в опит да дискредитират руските военни власти.

В изявление на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле се казва:

"Одеса - свободен и световен град, легендарно пристанище, белязало киното, литературата и изкуствата. А сега със закрилата на ЮНЕСКО е поставен под засилената защита на международната общност".

Новият статут дава възможност на Киев да поиска засилена техническа и финансова международна помощ, за да осигури защитата и възстановяването на обекта, ако той бъде повреден. Макар заявлението за включване на Одеса в списъка да е подадено от украинските власти през октомври 2022 г., решението е взето по ускорена процедура поради продължаващия конфликт на територията на Украйна. Организацията отбелязва, че тази практика е предвидена в Конвенцията в случай на извънредна ситуация, като посочва също, че подготвителна процедура с участието на международни експерти е стартирала още през лятото на миналата година с подкрепата на Италия и Гърция.

По този начин градът ще получи финансиране за възстановяването на щетите, нанесени на Музея на изящните изкуства и Музея на модерното изкуство в Одеса от началото на войната.

"Надяваме се, че този статут ще помогне за опазването на културното наследство на Одеса, застрашено след нахлуването на Русия в Украйна", се посочва още в изявлението. "С решението се признава изключителната универсална стойност на обекта и отговорността на цялото човечество да го опазва".

От Комитета посочват още, че съгласно Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство всички 194 държави, които са я приели, се задължават да не предприемат никакви умишлени действия, които могат пряко или косвено да увредят обект на световното наследство и да съдействат за неговото опазване.

Вижте коя звезда се появи в Украйна в знак на подкрепа