Общество

Ново напрежение - родителите не позволяват тестване на децата

Неясноти около анкетите за родители, инициирани на МОН и МЗ

Ново напрежение - родителите не позволяват тестване на децата

Снимка: Kelly Sikkema/Unsplash

От вчера по женските и майчински групи в социалните мрежи положението е леко страшно и определено напрегнато. Не е прецедент – случва се от време на време някоя тема до крайност да "наостри" участничките в дискусиите. Но това дали сме съгласни да изследват децата ни с антигенен тест за коронавирус, се оказа от наистина горещите въпроси. Тези тестове не отчитат наличие на антитела, а на вирус, като положителен резултат има около 4 – 5 дни след заразяване или контакт. Тоест това, което може да се постигне с масовото им прилагане, е нещо като моментна снимка на нивото на заболеваемост и риска от заразяване в учебните заведения. 

Анкети, насочени към родителите на ученици и на деца, посещаващи детски ясли и градини, се провеждат по инициатива на МОН заради готовността на здравното министерство да проведе масово тестване. Тъй като методът е "инвазивен", двамата министри са се договорили, преди да се пристъпи към действие, първо да се проверят нагласите на семействата.

Допитването вече достигна до родителите през електронните дневници на училищата, по Viber и във фейсбук групите – зависи какъв канал за комуникация се използва между родителите и учителите в отделните заведения. Предвид малкия процент учители, които пожелаха да се тестват, може би не е изненада, че и нагласите на родителите са сходни – масово отговорът е "не". 

Появиха се дори намеци, че допитването за антигенните тестове всъщност е прикрит тест за интелигентност на родителите.

Обяснителната част, придружаваща анкетата гласи, че изследването е във връзка с извънредната епидемична обстановка, а антигенните тестове служат за определяне на причинители на заразни заболявания и се използват в медицинската практика от много години с цел да открият чужда част (антиген) от причинителя. Конкретният тест за Covid-19 е насочен към антигени на вируса SARS-CoV-2 – причинител на заболяването. Материалът за изследване се взима от носоглътката с тампон, а резултатът е готов в рамките на един час. Тестът ще се извърши от медицински специалист.

Анкетата е анонимна и не цели изготвяне на списъци на децата за тестване, а само да сондира общата нагласа. 

Липсва предварителен контекст и информационна кампания, което е предпоставка за изкривяване на информацията по изключително чувствителна за родителите тема. Не е ясно какво се очаква да бъде постигнато с въпросното тестване, с каква честота ще се провежда, кой и по какъв метод ще го извършва и в какви условия, как ще бъдат подготвени децата?

Именно тези неясноти, а не невежество от страна на родителите, водят до възраженията и несъгласието им "някой да бръкне в мозъка/синусите на детето".

Не е съобщено също и как и на кого ще се съобщават резултатите и до какви мерки ще водят те, какво ще следва при евентуален отказ от тестване, дали е препоръчително да се направи тест, ако детето вече е прекарало Covid-19, както и основното –  какво би следвало, ако се открият антитела? 

Поради изброените причини от Национална мрежа за децата смятат, че е абсолютно недопустимо да се очаква адекватно отразяване на мнението на родителите по отношение на скрининговото тестване на децата и учениците при толкова оскъдна информация и в такива кратки срокове. По този начин се появява съмнението дали действително се цели достигане до мнението на родителите или тенденциозно се предпоставя техният масов отказ от тестване, който би довел до много по-лесни решения за преминаване отново в изцяло дистанционна форма на обучение.

 

От "Напред, науката е слънце!" до "Не вярвам на ваксините"