Общество

"Новите дрехи на царя“: дрескодът на властта

The Ivy League е стилът на Кирил Петков и Асен Василев, който показва принадлежност към елита, но не чрез снобизъм.

"Новите дрехи на царя“: дрескодът на властта

Екипът на Продължаваме промяната при представянето си за участие на парламентарните избори
Снимка: Булфото

По старата българска поговорка „По дрехите посрещат, по ума изпращат“, новите управници на България направиха впечатление. С ведро отношение, с умело водене на разговор, с полиран, но не лакиран външен вид, с усмивка, но не с хилене посрещат неприятните въпроси.

Имиджът днес продава повече от всичко! Какви послания дават участниците в новата власт – проследяваме в разговор с Василиса Иванова*, експерт и преподавател по стратегическа комуникация в НБУ:

Още с учредяването си "Продължаваме промяната" изпратиха ясни и семпли послания: от логото, начина на говорене, усмихнатото и приветливо излъчване, до обикалянето на страната по площадите, но и през дефинитивния дрескод. Нямаме основание да мислим, че тук има нещо случайно, произволно и недомислено.

Униформеният вид или по съвременно – dresscode на ПП силно се отличава със своя стил: тъмносин блейзър, незакопчано горно копче на бяла риза без вратовръзка, съчетани с дънки в класически деним.

Униформата The Ivy League

Лигата на необикновените – това са момчетата и момичетата от Харвард. За поколението на прехода униформата остава символ на уеднаквяването, задължителното единомислие и отказ от индивидуалност. Но в западния свят, униформата е знак за принадлежност към отбрана школа, отличителен белег на най-добрите училища, в които се влиза трудно с безспорни, доказани качества, отлични препоръки и явен потенциал. И униформата също е послание на елитния отбор.

Без вратовръзка

Без вратовръзка направи своята кампания американският президент Барак Обама, а също и френският президент Никола Саркози. Те поведоха модата на човека – близък до хората. Този дрескод вече се използва у нас като ясно заявяване на позиция срещу статуквото. Генезисът на стила „без вратовръзка“ идва от арабския свят, където аксесоарът за врата е считан за атрибут, лишен от функционалност, символ на западната суета.

Поради начина си на връзване - на кръст, вратовръзката е възприета като християнски символ и съответно е забранена от исляма. Спомнете си отбора на Ципрас и Варофакис в съседна Гърция, които отказват да слагат вратовръзка дори при официални срещи. Когато "Европа" обаче успява да ги пречупи и ги заставя да приемат austerity measure, късният Ципрас вече се появява с вратовръзка, при това не само при церемониални поводи. Все пак при ПП  „без вратовръзка“ е само в делничният им look. При откриването на Народното събрание и Кирил Петков, и Никола Минчев излязоха с вратовръзка на трибуната на Парламента. Така че –  излязоха с посланието „спазваме протокола, но в останалото време ще правим нещата без излишна церемониалност“ и „не ни е страх да променяме правилата“.

Бялата риза

White collar worker – символ на високоплатената образована средна професионална класа, която печели парите си с интелектуален труд.

Разкопчаното копче

Без излишна стегнатост и формалност, разкопчаното копче говори много. "Свободно около врата", не стяга (отворената чакра на) гърлото. Символизира откритото, свободно говорене, без бариери и премълчаване (Тук може да видим разликата с арабските лидери, част от които ходят със строго закопчана до горе риза, макар понякога и с къс ръкав). Посланието е "ще казваме нещата, така както са". А понеже разкопчано копче е само едно, а не често срещаните по нашите географски ширини, 2-3, то настоява нещата да са без излишна разпасаност, фриволност и не се набляга на сексапил.

Сините дънки в класически деним

Дънките винаги са били символ на работното облекло, макар вече да са напълно приемливи за casual Friday look-а дори и в банковия сектор. Дънките изпращат посланието, „ние сме тук, за да работим“, "ще вършим работа, без да се притесняваме, че ще си изцапаме парадните дрехи". Но все пак, класическият деним говори за порядъчност и уважение. Липсват скъсаните дънки и кръпки, въведени и освиркани в политиката от ИТН.

Тъмносиният блейзър

Smart look – символ на възможности, елегантност със стил, балансира посланието за casual на денима, задава стегнат и делови тон. Сакото е ултимативният атрибут на принадлежност към клуб. Дори футболните клубове, когато пътуват за мач, са облечени в униформа със задължително сако. А ако влезеш в джентълменски клуб в Лондон, случайно без сако, услужливо ти предлагат таково като пропуск да влезеш. Клубните сака се отличават с емблема/ нашивка, каквато виждаме като значка на реверите на ПП. И все пак, синият блейзър, за разлика от черното или тъмно сивото сако, е дреха, която се носи при неформални поводи, или в почивните дни, без задължителният матчинг панталон като ансамбъл. Та тук има леко загатване за the leisure class.

Така че, всичко е премерено и помислено. Няма нищо случайно. Действаме. Продължаваме промяната.

Василиса Иванова се занимава със стратегическа комуникация от над 20 г. В партньорство подготвя нов бранд, който подпомага на клиентите да намират решение за стратегически каузи, като изграждане на по-устойчивата връзка с публиките. Подходът е чрез емпатия и дълбоко разбиране. Василиса Иванова е преподавател в НБУ по стратегическо планиране и връзки с клиенти.