Общество

Наредиха на жените в Афганистан да бъдат напълно забулени навън

Жените в Афганистан изразиха неподчинение в неделя, след като талибаните издадоха директива, която им нареди публично да се забулват напълно, включително лицата си

Наредиха на жените в Афганистан да бъдат напълно забулени навън

Афганистан е единствената държава в света, в която има  ограничения върху образованието на момичетата и жените.

Напълно забулени жени в Кабул, Афганистан, след повторното въвеждане на строгия закон.

Снимка: Sayed Khodaiberdi Sadat/Anadolu Agency via Getty Images

Жените в Афганистан изразиха неподчинение, след като талибаните издадоха директива, която им нареди публично да се забулват напълно, включително лицата си, или да останат на закрито, заявявайки, че промяната „на практика ще ги превърне в затворнички“.

Върховният лидер на Афганистан и вожд на талибаните Хибатулла Ахундзада одобри заповедта в събота в ход, който заплашва напълно да замести свободите със суровото управление, наложено от ислямистите, подобно на властването им между 1996-2001 г. Това също противоречи на обещанията за по-меко управление, направено към международната общност, след като талибаните поеха властта през август миналата година.

"Затворена съм. Не мога да живея на свобода и целият ми социален живот се контролира от талибаните", каза активистката Тахмина Тахам пред АФП. Тахам е бивш държавен служител, загубила работата си, след като талибаните се върнаха на власт миналата година.

„Забравете за това, че съм жена – лишена съм от свободите си дори като човешко същество“, заяви Тахам, цитирана от France24.

Указът на Ахундзада също така уточнява, че жените, работещи на държавни длъжности, които не са спазили заповедта, "трябва да бъдат уволнени" и че служителите, чиито съпруги и дъщери не спазват, също ще бъдат отстранени от работата си.

Мисията на Организацията на обединените нации в Афганистан осъди указа и каза, че той може допълнително да "обтегне отношенията" между ислямистите и международната общност, която обвърза възобновяването на помощта за икономиката на Афганистан и признаването на талибанското правителство със способността им да зачитат правата на жените.

Нямаше непосредствени признаци за изпълнение на заповедта на Ахундзада в Кабул в неделя, като много жени бяха забелязани по улиците, без да са покрили лицата си. В западния град Херат, смятан за либерален по афганистанските стандарти, жителката Фатима Резайе каза, че много жени сега са предизвикателни и няма да приемат промените, наложени със сила.

„Жените не са същите като преди 20 години“, каза Резайе - "Днес те са твърди и непоколебими и готови да се изправят, за да защитят правата си".

Още на следващата страница...


Но в южния град Кандахар, де факто силовият център на талибаните, където се смята, че живее потайният Ахундзада, жените бяха забелязани да носят бурка.

През 20-те години между двата престоя на талибаните във властта на момичетата беше разрешено да ходят на училище, а жените имаха възможност да търсят работа във всички сектори, въпреки че значителните социални бариери все още възпрепятстваха свободите. Но след завръщането си талибаните наложиха сериозни ограничения върху правата на жените, забранявайки им да работят в много държавни служби, да получават средно образование, а също и да пътуват сами извън градовете си.

Тахам каза, че новата „заповед ще има много негативно въздействие върху личния и професионалния живот на жените“, добавяйки, че сестра ѝ е трябвало да напусне обучението, след като нейният университет ѝ е отказал да я приеме в клас за смесен пол.

Мнозина са вбесени от отнемането на свободите, за които са се борили упорито. Указът на Ахундзада също накара много жени да се тревожат за безопасността на своите мъже настойници.

„Дори аз реших да нося изцяло покриващ хиджаб, защото не искам мъжете в семейството ми да бъдат наказани или обезчестени“, каза Лайла Сахар, бивша служителка на НПО, която даде измислено име, за да защити самоличността си.

„Слаба страна на жената е нейното семейство, децата ѝ, партньорът ѝ. Талибаните умело използваха тази слабост, за да я принудят да носи хиджаб“, каза известният активист Хода Хамош пред АФП - "Но никоя жена няма да приеме да остане вкъщи или да спре да работи".

 

Забраниха на афганистанките да летят със самолет без мъж придружител