Общество

#МеТоо от мъжка гледна точка: за или против рекламата на Gillette

Новата кампания на бранда разбуни духовете и сред жените, и сред мъжете

#МеТоо от мъжка гледна точка: за или против рекламата на Gillette

Едновременно възхита и порицание получи новата реклама на Gillette, която показва само част от последствията на така наречената "токсична мъжественост" и добрият пример, който трябва да се дава на малките момчета. Ангажирайки се с движението #MeToo, което се роди в защита на жените, жертви на сексуално насилие и не само, брандът замени дългогодишния си слоган The Best A Man Can Get, за да го видоизмени в The Best Men Can Be или, казано накратко, измести фокуса от „най-доброто, което мъжът може да получи“ и да го превърне в „най-доброто, което мъжете могат да бъдат“.

Рекламата включва репортажи, свързани с движението #MeToo, както и кадри, показващи сексизъм във филми, в заседателни зали и ежедневното насилие, което се случва пред очите ни, докато глас зад кадър заявява: „Тормозът, движението #MeToo срещу сексуалното насилие, токсичната мъжественост - това ли е най-доброто, което човек може да получи?“ Само часове след появата си, видеото предизвика бурни реакции, движейки се в крайност от възхвали и просълзявания до гневни критики и изблици. Можете да предположите, че гневът е повече от страна на мъжете.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gillette (@gillette) on

„Тази реклама не е анти-мъжка. Тя е про-хуманна“, написа в социалните мрежи Бернис Кинг, дъщеря на легендарния защитник на правата Мартин Лутер Кинг. „И това показва, че характерът може да доведе до промяна на условията“, допълва тя. Поддръжникът на Доналд Тръмп – Джеймс Уудс пък нападна марката в това, че представя мъжете като повече от ужасни и обяви бойкот на нейните продукти.

Това са малка част от коментарите, които продължават да нарастват във всички социални мрежи заедно с тяхната разнопосочност. И ако някои отчитат в кампанията именно необходимостта да продължи да се говори за щетите от токсичната мъжественост и всички нейни последствия, за социалния ангажимент и добрия пример, който дава, други се обръщат към жените в поредната порция от сексистки обвинения на слабост и излишно мрънкане.

Рекламата обаче е факт, дори и с риск да бъде в ущърб на самия бранд, чиито основен таргет са мъжете. В същото време PR експертът Марк Борковски я обявява за „изключително добре обмислена кампания”, добавяйки, че тя привлича по-младото поколение, което е най-подвластно на силата на рекламата и маркетинга. „Вече не е достатъчно марките просто да продават продукт, клиентите искат те да имат цел - да представляват нещо“, каза той.

От своя страна Gillette написа в официалния си сайт, че рекламата е част от по-мащабна инициатива на компанията, която има за цел да популяризира положителни и постижими версии на това какво означава да бъдеш мъж.

„Време е да признаем, че марки, като нашата, играят важна роля върху културата и общесвтото. От днес ние се ангажираме да променим стереотипите и очакванията за това какво означава да бъдеш мъж навсякъде, където е Gillette - в рекламите, които пускаме, снимките, които публикуваме в социалните медии и думите, които избираме.“

Gillette обяви и, че ще дарява по 1 милион долара годишно в продължение на три години на неправителствени организации в САЩ, които са насочени към това да вдъхновяват, обучават и да помагат на мъже от всички възрасти да постигнат своите лични цели и да станат пример за следващото поколение.