Общество

Малките хора срещу големите корпорации

Стотици служители на Amazon могат да загубят работата си

Малките хора срещу големите корпорации

Снимка: coindesk

Стотици служители на Amazon се обединиха, формирайки застъпническата група „Служители на Amazon за климатично правосъдие“ (Amazon Employees for Climate Justice – AECJ), за да протестират срещу политиките на компанията по отношение на климата. AECJ се стреми да тласне Amazon към приемането на по-екологични практики, но Amazon заплаши протестиращите с прекратяване на договорите им заради нарушаване на комуникационната политика. Кампанията на AECJ продължава да оказва натиск върху електронната търговия, с цел последната да преосмисли своето въздействие върху околната среда.

Миналата есен Amazon стана първата компания, подписала The Climate Pledge, обещавайки да изпълни Парижкото споразумение 10 години по-рано от предвиденото в него. Amazon обяви: „The Climate Pledge призовава подписалите да постигнат нулеви въглеродни емисии в техните предприятия до 2040 година – десетилетие преди целта на Парижкото споразумение, която е 2050 година“. Amazon обеща да декарбонизира дейността си, да разработи нисковъглеродни продукти и услуги, да инвестира 100 милиона долара в залесяване, да постигне 80% използване на възобновяема енергия до 2024 година и 100% до 2030 година.

В отговор групата AECJ, която се представя в Twitter като „група служители на Amazon, които смятат, че е наша отговорност да гарантираме, че бизнес моделите ни не допринасят за климатичната криза“, призова техническия гигант да ускори своите практики за устойчивост. AECJ иска Amazon да постигне въглероден неутралитет до 2030 година и да се откаже от договорите с компаниите за изкопаеми горива.

 

За да гарантира отчетността на своите ангажименти за защита на климата, Amazon създаде и уебсайт за устойчивост. Там компанията публично обещава да „насърчава безопасните и приобщаващи работни места в дейностите си и по цялата си верига за доставки“. Именно тази мярка се превърна в спор със служителите от групата AECJ, които критикуват Amazon, че не предприема достатъчно мерки.  

Може би най-неприятното от всичко е политиката на Amazon, която забранява на служителите да говорят за компанията отрицателно на публично място без предварително позволение. В тази връзка говорител на Amazon обяснява: „Въпреки че всички служители са добре дошли да се ангажират конструктивно в някой от многото екипи на Amazon, които работят върху устойчивостта и други подобни теми, ние прилагаме нашата външна комуникационна политика и няма да позволим на служителите публично да омаловажават или погрешно да представят компанията или упоритата работа на техните колеги, които разработват решения на тези тежки проблеми“.

Въпреки тези ограничителни мерки служителите от групата AECJ решиха да разкритикуват публично Amazon за нейните политики в областта на климата, пишейки в Twitter: Стотици от нас решиха да се изправят срещу нашия работодател Amazon. Уплашени сме. Но решихме, че не можем да живеем с чиста съвест, ако позволим на една комуникационна политика да ни затвори устата по такава морална тема като климатичната криза… Работниците и служителите навсякъде трябва да имат правото да поставят под въпрос приноса и отговорностите на своя работодател в климатичната криза“.

 

Уникална фотосесия показва какво причиняваме на природата