Общество

Кой е първият щат със забрана за производство на кожени изделия?

Калифорния е "лидер по хуманно отношение към животните".

Калифорния се превърна в първия щат в САЩ, който забранява продажбата и производството на кожени изделия. Губернаторът Гавин Нюсъм подписа законопроект, влизащ в сила от 2023 г., който не позволява на производителите да правят или продават вещи като дрехи, обувки и чанти от кожа

Решението е бурно аплодирано от организации за защита на правата на животните, които отдавна настояват за подобни мерки в целия щат, тъй като в някои градове, включително Лос Анджелис и Сан Франциско, забраната вече е валидна. "Калифорния е лидер, що се отнася до хуманното отношение към животните. И това вече включва и забрана за продажбата на кожа."

Забраната обаче не се отнася за кожени изделия, които се носят по религиозни причини или от индианците например, както и за вече произведените и използвани продукти. Решението за спиране на производството и разпространяването на такъв вид изделия идва, след като множество модни дизайнери, включително Versace, Gucci и Giorgio Armani, обявиха, че спират да работят с кожи.

Burberry и Coach също тази година заеха позиция срещу жестокостта към животните, като спряха използването на кожени материали в своите колекции. Още през септември 2008 г. Седмицата на модата в Лондон стана първото голямо модно събитие, на което нямаше дори един кожен продукт, представен на подиума. Виктория Бекъм също взе решение да не използва екзотични кожи в своите колекции. 

Все още има обаче много модни марки, които използват естествения материал в колекциите си – Dior, Saint Laurent и Louis Vuitton. В момента PETA провежда кампания с призив да спрат да го правят. 

Нарушителите на новия закон за производството и търговията с кожени изделия в Калифорния могат до получат глоба от 500 долара при първо нарушение и до 1000 долара за всяко следващо, което не означава, че те ще се прилагат за всеки продаден продукт. 

 

А ето защо екокожата не е толкова "еко"