Общество

Коледният подарък за Йорданка Фандъкова

Как се бори Столична община с мръсния въздух? По всичко личи, че никак...

Коледният подарък за Йорданка Фандъкова

От "Грийнпийс България" ни канят в Столична община. Не просто на посещение, а с цел да подарим на Йорданка Фандъкова коледния подарък, който заслужава

София е градът с най-мръсен въздух в Европейския съюз. През ноември достигнахме първо място в света, изпреварвайки големите китайски индустриални градове. За 2019 г. от заболявания на дихателната система са починали 4 193 души. Този месец количеството фини прахови частици във въздуха отново е с превишени в пъти стойности. 

Какво прави общината през това време?

Как се бори с горенето на въглища, трафика и пушещите комини? Много просто. Отправя препоръки. Които дори не може да спази. И продължава да неглижира сигурните мерки за решаване на въпроса, каквато е енергията от възобновяеми източници. 

И докато ние се борим за всяка глътка въздух, г-жа Фандъкова 11 години просто гледа встрани. И не вижда очевидното. София, като в истинско преспапие, диша отрова под похлупак. Година след година.

Такива са мотивите на "Грийнпийс", с които ни канят тази година, вместо коледни пожелания, да изпратим искания. Такъв е подаръкът, който Йорданка Фандъкова заслужава. Вече близо 400 българи ги подкрепиха със становище. Може да го направите и вие на vazduhzasofia.org

Всички граждански искания ще бъдат официално поднесени на Йорданка Фандъкова на 22 декември от 14:00 ч. заедно с специалното преспапие, пълно с мръсен софийски въздух, което виждате на заглавната снимка. 

Ето и конкретните точките, които от "Грийнпийс България" са формулирали:

1. Въвеждане на мерки за съчетаване на енергийна ефективност с използване на енергия от възобновяеми източници (най-вече слънчева енергия) за собствени нужди на жилищни, служебни и обществени сгради.

2. Проучване и реализиране на проекти за централно отопление в града от възобновяеми източници, без изгаряне на отпадъци, изкопаем газ или биомаса.

3. Местни данъчни облекчения за жилищната собственост, в зависимост от това колко нискоенергийно е едно жилище.

4. Насърчаване на енергийни общности – обединения, включващи граждански кооперативи, индустриални предприятия и/или общини, които да бъдат катализатор на инвестиции и иновации в областта на нисковъглеродните технологии.

5. Реализиране на общностни проекти за производство на енергия от слънцето, насочена към подпомагане на най-уязвимите членове на обществото, с цел дълготрайното им освобождаване от бремето на енергийната бедност.

6. 20 000 „енергийни граждани“ в следващите 5 години – т.нар. потребители-производители – хора, които сами произвеждат енергия за собствени нужди от възобновяеми източници.

За тази цел създаване на фонд за финансиране на ВЕИ проекти към Столичната община и изработване на програма за общински субсидии за енергийни граждани, като надграждане на кампанията за подмяна на стари отоплителни уреди и програмата за слагане на филтри за комини.

7. Цялата енергия за електротранспорта (метро, трамваи, тролейбуси, електробуси) да идва от възобновяеми източници, без изгаряне на отпадъци, изкопаем газ и биомаса. Подобно развитие да се планира и за целия общински автопарк, включително, но не само служебни автомобили и др.

 

Дишането невъзможно! Това шега ли е...