Общество

Китай съкращава онлайн игрите за деца до един час

Ограничаване на "духовния опиум"

Китай съкращава онлайн игрите за деца до един час

Снимка: Kelly Sikkema/Unsplash

Геймърите в Китай на възраст под 18 години ще имат право да играят само по един час на ден, при това не всеки ден, а само в петък, събота, неделя и на официалните празници, съобщи китайският регулатор за видеоигри, цитиран от BBC.

Националната администрация по пресата и публикациите заяви пред държавната информационна агенция Xinhua, че онлайн игрите ще бъдат разрешени само между 20:00 и 21:00 часа. Игралните компании са инструктирани да предотвратяват играта на младежи и деца извън тези часове.

По-рано държавната медия нарече гейминга "духовен опиум".

Инспекциите на компаниите за онлайн игри ще се увеличат, за да се проверява дали сроковете се спазват, обяви китайският регулатор. Предишните правила ограничаваха детските онлайн игри до 90 минути на ден, които се увеличаваха до три часа по празниците. Новият ход на правителството отразява дългогодишната загриженост за въздействието на прекомерното играене онлайн върху младите.

Месец преди последните ограничения, статия, публикувана от държавния Economic Information Daily, твърди, че много тийнейджъри са пристрастени към онлайн игрите и това се отразява негативно на тях, посочва BBC. Статията предизвика значителен спад в стойността на акциите в някои от най-големите китайски компании за онлайн игри.

През юли китайският игрален гигант Tencent обяви, че въвежда разпознаване на лица, за да спре децата да играят между 22:00 и 08:00 часа. Този ход последва опасенията, че децата използват лични документи за възрастни, за да заобиколят правилата.

Ограничаване на "духовния опиум"

Вероятно това, което се случва в момента в Китай, е разочароващ край на лятото за десетките милиони млади геймъри в страната. Китайските власти отдавна са загрижени за пристрастяването към игрите и други вредни онлайн дейности сред младите хора. Пекин изглежда показва нарастващ скептицизъм относно разширяването на капитала в технологиите, като грижа за потенциалното неблагоприятно въздействие върху благосъстоянието на младото поколение в страната.

Новото правило идва на фона на мащабни репресии срещу китайските технологични гиганти, като Alibaba, Didi и Tencent, както и поредица от реформи по отношение на дейности, считани от Пекин за вредни за младото поколение. Сред набелязаните за ограничаване са частните уроци и културата на "фенстване" на знаменитости. Чрез налагането на тези нови правила китайското правителство се надява да създаде "положителна енергия" сред младите хора и да ги образова с това, което Пекин смята за "правилни ценности".

Докато много китайски родители може и да аплодират ограничението за игри, много коментари в китайската социална мрежа Weibo критикуват намесата на правителството и я определят като "неразумна" и "произволна". "Защо не планирате, кога да отида до тоалетната, кога да ям, кога да си лягам", пише един от недоволните.

 

70% по-малко разводи в Китай заради принудително "отлагане"