Общество

Кирил Петков и Борис Бонев по въпроса за осветлението в София

"Когато изчистим корупционните практики, ще има бюджет за всичко!"

Кирил Петков и Борис Бонев по въпроса за осветлението в София

Снимка: Милена Стойкова/БулФото

София е изправена пред риск от "режим" на градския транспорт заради високите сметки за ток особено в метрополитена. В същото време проверка на "Спаси София" показва съмнителни договори за обществени поръчки в резултат на които Столична община трябва да плати цени с между 3 и 77 пъти по-високи от пазарните. Разследването бе оповестено от независимия общински съветник Борис Бонев в ефира на bTV днес. Притеснителното разминаване в цените на двете фирми, спечелили обществената поръчка на стойност 73 млн. лв., показват, че в северната част на града една лампа ще струва 5755 лв., а в южната – 1587 лв.

Премиерът Кирил Петков реагира веднага на изнесената информация и обяви от профила си във "Фейсбук", че ще разпореди проверка още в понеделник: 

"Когато в София, заради начина на провеждане на обществените поръчки, една улична лампа от едната страна на улицата струва 1587 лв., а от другата страна на същата улица струва 5755 лв., значи наистина ни трябва Антикорупционна комисия с разследващи функции", написа Петков и допълни: "София нямала бюджет да покрие цените на тока и щяла да разрежда градския транспорт…."

"Когато изчистим корупционните практики, ще има бюджет за всичко!"

Зам.-кметът по транспорта, който е подписал договорите с двете фирми изпълнители, заяви в отговор, че "дяволът е в детайлите" и осреднените цени на услугите са едни и същи за двете фирми. Ето какво твърди още Борис Бонев по въпроса и какво сочи проверката на "Спаси София":

Подписаните от зам.-кмета Кръстев договори съдържат материалите с цени, които десетки пъти надвишават пазарните. В обикновен магазин закупихме част от материалите по спецификация и те струваха 7 пъти по-евтино, отколкото цените, които Общината плаща на едро. Очаквам отговори как може автоматичен прекъсвач на дребно да струва 44 лв., а за Общината да е 261 лв. Това не е разлика от 6%, а 6 пъти. Редова клема в магазина струва 0,81 лв., а Общината я плаща по 17,55 лв. Разликата е 22 пъти! Би трябвало да бъде обратното - цената за Общината да бъде значително по-ниска от цените на дребно." 

Градските активисти от "Спаси София" обясняват, че поддръжката на осветлението в София е разделено на зони, като за две от тях отговаря "Лог Сиберия", а за другите - "Улично осветление". Огромно съмнение пораждат разликите между цените на едни и същи продукти и дейности, по които двете фирми работят, въпреки еднаквите изисквания в тръжната документация.

"За едно улично осветително тяло LED 9-50W, "Лог – Сиберия" взима невероятните 1586 лв., или 5 пъти повече от "Улично осветление", която работи с цена от 363 лв.", подчерта Бонев. Така, цената на една улична лампа в район "Оборище" е поне 5757 лв., докато същата лампа в съседния район Средец струва 1587 лв.