Общество

Хейтминутка: В животинската ферма няма нужда от журналисти

Хейтминутка: още уволнени с оправданието, че се налагат икономии в медиите

Хейтминутка: В животинската ферма няма нужда от журналисти

Когато журналист пише за свалени от екран или уволнени колеги журналисти, попада в капана на мъчителната авторефлексия. Все едно да накараш зъболекар да извади собствения си зъб... Защото журналистиката в последни дни наподобява болезнена екстракция, съпътствана от заглушаване на гласове, изтръгване на езици, слагане на точка там, където трябва да стои въпросителната към властта.

Журналистиката, вгледана в собствената си рана, наподобява онова умозрително усещане да наблюдаваш по телевизията как някой гледа телевизия, по която някой друг гледа телевизия и така до безкрай. Докато не те заболи глава. Дискурсът на свободното говорене се стеснява до една малка червена точка, която се маргинализира в перспективата на изчезващия звук на резонанса. След това настъпва неудобна тишина.

БНТ и Нова ТВ свалиха от ефир четирима от водещите си журналисти под предлог, че се налагат съкращения на бюджетите

заради извънредното положение. Александра Гюзелева и Димитър Стоянович – водещи на всекидневното предаване "Култура.бг" по БНТ, са отстранени по решение на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков. Именно те бяха част от екипа, който публично го обвини в опити за налагане на цензура върху подбора на събеседници в предаването през 2018 г. Рокадите в Нова ТВ бяха съобщени малко преди това. От екран са свалени водещата на сутрешния блок "Събуди се" Мирослава Иванова и още четирима души от екипа й. Сред тях са репортерите Галя Щърбева, Мария Йотова и Живко Константинов, както и продуцентът на съботното издание на "Събуди се" Станимира Иванова.

Мътната вода е удобен предлог да се разправиш с „непокорните риби“,

а това го знае всяко хлапе. Кризите от всякакъв характер са повод невидимата ръка на медийните кукловоди да постави новите пионки на политическата си игра и да изхвърли неудобните играчи: Барон Портокал скърца със зъби на дон Домат, принц Лимон е все по-кисел и така по веригата... В същото време Репичка, Лукчо и Черешко (виж „Приключенията на Лукчо“) ще трябва да се съобразяват със забранителните табели, които им указват какво да правят. Помните ли? От едната страна на замъка на барона имаше окачена табела, от едната страна на която пишеше: „Вход забранен“, а от другата – „Изход забранен“. Напомня ли ви нещо?

Заглушаването на силните, стойностните журналистически гласове по време на криза и тяхното последващо маргинализиране е опасен процес,

в който олигархически кръгове, близки до властта, инвестират много, за да си осигурят политическо безсмъртие. И след като „неудобните“ бъдат изритани, а „удобните“ – купени за жълти стотинки на тяхно място, ще се сбъдне мечтата на Пеевски и компания, братя Домусчиеви и т.н за превръщането на държавата ни в пълна кочина. В нея ще живеят 7 милиона прасета, които денонощно ще бъдат облъчвани с реклами на салам „Народен“ и други хранителни сурогати. Това ще ги държи доволни, а в паузата между две плюскания ще им пускат нови и нови риалити формати, запазена територия за футболисти, инфлуенсъри и кръшни певачки.

На прасетата толкова ще им хареса новият живот, че ще поискат доброволно да бъдат поставени под карантина и никъде да не ходят. Никакви претенции няма да имат обитателите на тази оруелска ферма, освен да не им спират кабелната и да имат редовни доставки на двулитрови бири, семки и наденица. Ще настане весел живот, който Марио Варгас Льоса описва като

триумф на цивилизацията на зрелището.

В нея ще липсват естетически ценности. Изкуството и литературата ще имат вторични развлекателни стойности в едно общество, водено единствено от прагматичните съображения на парите, печалбата – двигател на икономката, върховна социална ценност и единствената възможна мярка за провал и успех на индивида, смисъл на съществуването му.

Готови ли сте за свят без думи като „духовно развитие“, „любов“, „красота“, „душа“, „творчество“? Не вярвам. Защото ще бъде страшно.

 

Журналистката Мария Черешева: Нека оставим жените да говорят