Общество

Какво (не) намирам в женските списания

Всичките ми приятели, колеги и познати знаят, че обичам да чета списания. За мен едно добре написано, актуално и красиво илюстрирано списание е извор на истинско удоволствие, както в стилистично, така и в естетическо отношение. Иска ми се тук да изброя любимите си български списания, но не мога, тъй като честно казано нямам такива… Може би отделни броеве на отделни издания, но като концепция всички си приличат, дори е съвсем нормално в един и същи месец да видим едно и също лице на две и повече корици, едни и същи платени статии в две или повече издания и така нататък, достатъчно е да купя

Какво (не) намирам в женските списания

Всичките ми приятели, колеги и познати знаят, че обичам да чета списания. За мен едно добре написано, актуално и красиво илюстрирано списание е извор на истинско удоволствие, както в стилистично, така и в естетическо отношение. Иска ми се тук да изброя любимите си български списания, но не мога, тъй като честно казано нямам такива… Може би отделни броеве на отделни издания, но като концепция всички си приличат, дори е съвсем нормално в един и същи месец да видим едно и също лице на две и повече корици, едни и същи платени статии в две или повече издания и така нататък, достатъчно е да купя едно и съм наясно и с останалите. Ето защо е нещо като малък празник когато някоя приятелка се върне от пътуване със списания за мен.

Тези дни ми донесоха Elle UK за април и не мога да не споделя какво има в един брой на едно обикновено и сравнително евтино списание за работещото английско момиче. Да започнем със стайлинга и козметиката – огромната част от предложените дрехи/обувки/чанти/козметика са на двуцифрени цени, макар и съобразени с последните модни тенденции, но най-вече са съобразени с възможностите на читателките. Същевременно са дадени и съвети към всеки тренд, как да се спазва мярката и добрия вкус и дори по-евтините комбинации от дрехи и аксесоари да изглеждат стилно. Далеч по-интересно е редакционното съдържание на Elle. Като се започне от уводната статия, която много сериозно разглежда правата на работещата жена във Великобритания и как последните промени в законодателството се отразяват на социалния й статус, мине се през интервюто с Гуен Стефани – една жена, преуспяла само със своите усилия и талант, в музиката, модата и личния живот; трогателната история на една млада жена, изгубила внезапно съпруга си и как тя и малката й дъщеричка продължават живота си озарени от любовта, която той им е завещал; много забавна история за това как лунната светлина лекува и дори има машина, която може да лекува с лунни лъчи; сериозна статия за кошмара на ботокса, който създава жени без мимика, без емоционална идентичност и без минало; анализ на професионален психолог „Защо изневеряват мъжете“ – базиран на интервюта с 250 изневеряващи мъже – два любопитни факта:  любовницата винаги има по-дълга коса от законната половинка и още, който веднъж е изневерил, никога не престава, от всички тези мъже само един е престанал наистина. Свършваме с любопитни малки откровения за „съвета, който промени живота ми“ и полезен материал за това какво ни причинява безсънието и как можем да се научим да спим достатъчно, за да сме здрави – илюстриран с преживяванията на авторката. Знам, че вероятно подобни теми в едно българско списание ще ограничат в някаква степен аудиторията от госпожици, които преглеждат списания само при козметичката и не искат да четат за правата на жените и вредата от ботокса. Но от друга страна всеки, който хареса списанието, ще си го купи пак. А лоялната аудитория е онова, с което всяко добро списание се гордее. Време е родните издания да се замислят по този въпрос…