Общество

Как да се грижим за заразен с Covid-19 у дома?

Препоръки от здравни експерти

Как да се грижим за заразен с Covid-19 у дома?

Снимка:  Mylene2401/ Pixabay 

Болниците в световен аспект изпитват трудност да поемат всички пациенти, диагностицирани с Covid-19. Понякога  това налага по-ранно изписване на вече приети хора, за които ще трябва да се грижат техните близки. Ето защо Великобритания стартира информационна кампания за това как членовете на едно и също домакинство да се пазят вкъщи и да се грижат за техния заразен роднина.

Според проучване, цитирано от The Guardian, спазването на мерки у дома може да намали процента на хората, които се нуждаят от хоспитализация. Затова и експерти разпространиха документ с препоръки, които могат да намалят риска от предаване в домакинството с 25%, а оттам – и навсякъде другаде. Ето какво препоръчват учените:

Носете маска вкъщи

Коронавирусът се разпространява лесно в домашни условия, защото хората прекарват дълго време в непосредствена близост. Все пак заразата може да се ограничи – хората са най-заразни в първите пет дни от първата проява на симптоми, затова спазвайте максимална дистанция.

Вирусът се предава предимно по въздушно-капков път, а капчиците се произвеждат, когато хората кашлят, говорят или кихат. Затова е важно в  първите дни на инфекцията да спазвате дистанция от поне 2 метра или повече. Препоръчително е всички, включително и заразеният, да носят маска. Ако се използват такива за многократна употреба, след свалянето им трябва да се изперат на висока температура. Маските за еднократна употреба трябва да бъдат поставяни в двойни торби и да се съхраняват поне 72 часа, преди да бъдат изхвърлени с други битови боклуци.

Дезинфекцирайте редовно

Коронавирусът може да попадне по ръцете и лицата на хората, а впоследствие да се озове други повърхности като хавлии, спално бельо, чинии, чаши и прибори за хранене. Затова редовното почистване и дезинфекцирането на често докосвани повърхности трябва да бъде приоритет.

Пречистването на въздуха е от решаващо значение, тъй като вирусът може да се задържи в по-малки частици във въздуха. Ето защо е добре да държите прозорците отворени, включително прозорци в различни стаи, за да се смени въздуха.

Следете за проява на симптоми 

Повечето хора са наясно с основните симптоми на Covid-19: висока температура, продължителна кашлица и загуба на мирис или вкус. Други често срещани симптоми включват главоболие, умора, възпалено гърло, загуба на апетит и задух. Наблюдават се и обриви при около 8% от заразените. Хората в напреднала възраст пък  могат да загубят чувство за ориентация.

Във възстановителния период също могат да се проявят различни симптоми – умората, мускулната слабост, мозъчната мъгла и тревожността или депресията са често срещани дори и след започналото лечение. Възможно е те да продължат със седмици, а понякога и с месеци. Затова следете внимателно как се чувстват всички и информирайте личния си лекар при нужда.

 Има още...


Кога да викнете линейка

Ако симптомите на заразения се влошават, експертите съветват да потърсите спешна помощ. В случай че той не е в състояние да каже кратко изречение на един дъх или ако усеща недостиг на кислород за повече от час, извикайте линейка. Обърнете се към спешна помощ и в случай че заразеният кашля кръв, ако развие петнист обрив или ако е дезориентиран.  

Насърчавайте болния да се храни

Повечето диагностицирани с Covid-19 нямат никакъв апетит, но загубата на твърде много тегло може да забави възстановяването им, така че ги насърчавайте да ядат често, но в малки количества, както и да пият много течности, за да останат хидратирани. Млечните напитки са добра алтернатива, ако човекът не иска да се храни – така ще си осигури допълнителен протеин.

Психическото възстановяване е не по-малко важно

Ако вирусът протича тежко при вашия близък, възможно е той да се почувства обезсърчен, депресиран и дори да загуби воля за извършване на основни дейности като хранене, къпане и т.н. Ето защо експертите смятат, че е важно да общувате с тях, да ги изслушвате и да не омаловажавате случващото се, за да се почувстват разбрани и ценени. В противен случай апатията може да провокира депресивни състояния при болния, които да останат с него дори след като се излекува от вируса.

 

Организмът след Covid-19 - ето какво се случва