Общество

Истината зад фейка

Общество

Истината зад фейка

Снимка: Facebook

Една снимка от 2020 година отново ни показа как без да знаем фактите можем да мразим. Как без да се поинтересуваме за истинността на това, което четем, може пишем хейт коментари. Без дори за миг да се замислим.

И най-важното как вярваме сляпо на всичко, което ни кажат! 

Снимка, на която безспорно се вижда мъж на средна възраст в костюм, млада жена и младеж в розова рокля, обикаля социалните мрежи у нас последните дни с твърдението, че на нея е президентското семейство на Естония.

Е, тази снимка явно се видя доста притеснителна на българските потребители, които я споделиха над 1000 пъти последните дни, а коментарите към снимката преминават от силно възмущение от либералните европейски ценности до обвинения в извращаване на населението.

Истината, обаче, е много далеч от картинката, която хората си представят или по-точно им се представя! И това произлиза от факта, че обратно на всеобщото схващане, ние изобщо не знаем как да използваме благата на Интернет и нямаме желанието да проверим фактите.

На снимката са (от ляво на дясно) Райво Аег, министър на правосъдието на Естония, Керсти Калулейд - президент на Естония към 2020 г. и Мик Пярниц - един от най-авторитетните съвременни естонски писатели, който няма роднинска връзка с президента на Естония.

Причината да е облечен така е, че той е защитник на правата на жените и активист срещу домашното насилие.

Тази снимка е поредното доказателство колко лесно могат да бъдат манипулирани хората в България, както и за мързела ни от това да проверим дали това, което ни се казва е истина. Тази история ни напомня колко далече е българското общество от фундаменталните демократични ценности на Европейския съюз, нищо че на думи сме много разбиращи и приемащи и ни дава отговор на въпроса “В безопасност ли са различните хора в България?”.

 

Ето и една фейк история за абитуриенти