Общество

Исландия с най-голям процент жени депутати в Европа

От европейските страни Швеция и Финландия имат съответно 47 и 46 процента жени в парламента

Исландия с най-голям процент жени депутати в Европа

снимка: nextvoyage/ Pixabay

Разполагаме с много причини в запас да се замислим как биха се променили нещата за в бъдеще, ако мъжете и жените заемат равен брой постове в управлението в различни страни. Светът определено би бил едно по-справедливо място, ако има равнопоставеност между жени и мъже във властта.

В този дух - на косъм жените се разминаха от възможността да бъдат мнозинство в новия парламент на Исландия според окончателните резултати от парламентарните избори. Първоначалното преброяване сочеше, че 33 от местата в 63-членния парламент ще бъдат заети от жени. След повторното преброяване обаче стана ясно, че жените в новия парламент ще бъдат 30, съобщи Исландската национална служба за радио и телевизия (РУВ).

Въпреки това има добра новина - резултатът означава, че 48 процента от местата в парламента ще бъдат заети от жени, което е най-големият процент на жени депутати в Европа.

Според данни, събрани от Световната банка, никоя държава в Европа не е преминавала символичната граница от 50 процента жени депутати. Досега на челно място в това отношение беше Швеция с 47 процента жени сред избраниците в парламента. Във Финландия могат също да се похвалят с висок процент - 46.

Близкото минало на Исландия също свидетелства в полза на необходимостта от жените в политиката на Исландия. Йохана Сигурдардотир, която е бивш премиер на страната (2009 - 2013 г.), и е първата жена на този пост, съумява да издърпа Исландия обратно, когато страната се намира на самия ръб на фалита. Тя защитава социалната система, а през 2009 г. застава начело на кабинет, който за пръв път в историята на Исландия включва равен брой жени и мъже. Можем да достигнем до логичното заключение, че успехът се дължи на включването на жените в управлението и равностойното им поставяне до мъжете, а това впоследствие се отразява благоприятно и върху обществото.

Примерът на Исландия показва, че има още по какво да се работи в посока полово равенство, но ни демонстрира смели стъпки към промяната и премахването на наложените бариери, като ярко осветява възможността за по-добро и равнопоставено бъдеще.

 

Експеримент: как изглежда политиката, когато махнем мъжете от снимките?