Общество

И Financial Times коментира политическата криза у нас

Как видяха те гнева на гражданите?

И Financial Times коментира политическата криза у нас

Също както много чужди медии и Financial Times коментира политическата криза в страната в обстоен анализ. Статията на FT започва с разказа на Елена Касабова, която има добре платена позиция в ИТ сектора и работи в банка в София. Но това лято се включва в протестите с искане за оставката на премиера и главния прокурор заради провала им да се справят с корупцията. Елена пита защо е нужно да бъдат събирани дарения за детски болници и базово медицинско оборудване, след като полицията и управляващите използват най-скъпите модели автомобили, закупени със средствата на данъкоплатците. И потвърждава повсеместната корупция. 

В статията се казва още: „Протестите бяха мирни до миналата сряда, когато десетки хиляди се събраха пред правителствена сграда в началото на политическия сезон и полицията използва лютив спрей и водно оръдие срещу тях“.

Анализът продължава с данните, че България е най-ниско сред страните – членки на ЕС, в индекса за корупция на Transparency International. А според доклад от 2019 г. на българския Център за изследване на демокрацията собствениците на бизнес твърдят, че поне 35% от договорите за обществени поръчки съдържат в себе си корупционни практики.

Посочена е и информацията, че българските корупционни проблеми водят началото си от 90-те, когато „група олигарси установява контрол над икономиката, а правителствата се опитват да реформират институциите след разпада на Съветския съюз“. Уточнява се, че протестите са предизвикани от акция на Иван Гешев в Президентството. Причина за разпалването на гнева са и обществените скандали, свързани с премиера Борисов. 

За него се казва следното: „Бивш пожарникар и кмет на София, който трети мандат е начело на страната, Борисов доминира в българската политика вече повече от десетилетие. Но неговият рейтинг на одобрение спада драстично съгласно проучвания на мненията, сочещи, че между 60 и 70 на сто подкрепят протестите и настояванията за оставка.“ А Гешев е описан като човек със слава на дързък следовател, обявяващ се срещу разделението на трите власти. Споменати са и миналогодишните протести срещу назначаването му. 

FT вижда и друг проблем пред правителството: то трябва да получи подкрепа през ноември за свикването на Велико народно събрание, с което да въведе конституционните промени. Тук е изложено мнението на Даниел Смилов, анализатор в Центъра за либерални стратегии, според когото конституционните промени ще втвърдят тона на протестиращите. Смилов описва последните скандали като „нагледен пример за корупция на най-високо ниво“.

 

Чуждите медии за снощната агресия