Общество

Гримът като инструмент в борбата за правата на жените

Предизвикателно ярко червило и дълбока очна линия

Гримът като инструмент в борбата за правата на жените

Снимка: Ying Tang/Getty Images

Машите в Южна Корея

През втората половина на 2010 г. в Южна Корея възниква движението Escape the Corset - асоциация на момичета, които решават да се борят срещу твърдите стандарти за красота в своята страна. Сред корейците, според проучване на Ipsos, красотата на жената се смята за по-ценен ресурс от нейния интелект, а привлекателният външен вид помага за издигане в кариерата. Поради социалния натиск много корейски жени в ранна възраст се съгласяват на пластична хирургия и се придържат към сложна система за грижа, която изисква много финансови инвестиции и време.

В първата вълна на движението Escape the Corset, нейните поддръжнички публикуват видеоклипове в социалните мрежи, в които изхвърлят козметиката си. През 2021 г. протестът за красота на корейските жени излиза по улиците. Тогава на обществени места в Сеул започнат все повече да се забелязват момичета с маши на косата, което предизвика недоволство сред по-старото поколение. В интервю за Insider 47-годишният преподавател Лий Сол Ки отбеляза, че корейската жена винаги трябва да изглежда представително, когато излиза от къщата. „Това е знак на уважение към другите“, обяснява Лий.

По-възрастните жени наистина се опитват да запазят красотата си, за да угодят на другите, но по-младите корейки са по-независими. Появявайки се в метрото и заведенията с маши на главите, те показват, че чуждите очаквания и мнения по никакъв начин не влияят на външния им вид.

Готически грим срещу потисничеството на жените в Китай

„Готическите лолити“ са субкултура, разпространена в азиатските страни, чиито представители носят дантелени рокли с тежки ботуши и носят тъмен грим. През март 2019 г. една от представителките на субкултурата, живееща в Китай, пише в социалната мрежа Weibo (подобна на Twitter), че заради грима й отказали да я пуснат в метрото в Гуанджоу. Охранителите принудили момичето да го махне, обяснявайки, че гримът й изглежда "ужасен" и "може да обиди спътниците".

„Кои закони ти дават право да ме спираш и да ми губиш времето? Ако можете да цитирате един от тях, готова съм да платя за банер, който ще виси в метрото и ще гласи: „Хората под формата на готически лолитки нямат право да се возят в метрото“, пише тогава момичето в своя микроблог. Публикацията й е споделена над 5000 пъти и стартира флаш група, в която други потребители публикуват свои снимки с готически грим. Много от тях споделят, че спрямо тях също са правени опити да не бъдат допускани в метрото заради козметика и дрехи.

Участниците във флашмоба вярват, че в 21 век жените имат право да се гримират и дрехи, без да се съобразяват с одобрението на другите, а готическият образ не ги прави потенциални престъпници. „Не съм убиец или подпалвач. Не пуша и не плюя на обществени места, просто обичам готически рокли“, пише едно от момичетата.

Салони за красота в Кабул по време на военен режим

След свалянето на талибанския режим в Афганистан през 2000-те, в страната се формира местна индустрия за красота. Гримьорите са учили в чужбина и рекламират услугите си чрез Instagram, предприемачите отварят салони за красота в цялата страна. Само в Кабул е имало около 200 салона, които са осигурявали работа на афганистанските жени: фризьори, маникюристи, гримьори. Витрините на салоните за красота са били запечатани с рекламни плакати, за да скрият посетителите от мъжките очи.

През август 2021 г., когато талибаните си върнаха Афганистан и окупираха Кабул, плакатите са залети с черна боя. Под натиска на бойците салоните са затворени. Служителите губят стабилните си доходи. Много от тях са принудени да напуснат домовете си и да потърсят подслон. „Жените в индустрията за красота, особено тези, които са били в центъра на обществеността, се превърнаха в мишени за талибаните“, казва анонимен афганистански гримьор, цитиран от BBC.

Има и такива, които продължават да работят. 23-годишната собственичка на салон в Кабул споделя, че отваря всеки ден въпреки заплахите от екстремисти. „Нямам си никого, освен моя стар баща, който трябва да изхранвам”, обясни бизнесдамата. „Какво трябва да направя, когато талибаните отнемат единствения ни източник на препитание?“.

Урок за красота в TikTok

Видео уроците по грим се превръщат в един от най-популярните формати в TikTok – общият брой гледания на видеоклипове, които могат да бъдат намерени с хаштага #MakeUpTutorial, днес е 22,5 милиона. Такива видеоклипове привличат вниманието на публиката, от една страна, а от друга се явяват канал, чрез който да се покажат репресиите, пред които са изправени мюсюлманските етнически малцинства в Китай: уйгури, таджики, казахи.

В началото на совите видео уроци по красота американка Фероза Азис обяснява на жените как да извият миглите си с помощта на специален инструмент, но след това бързо сменя темата - приканва зрителите да оставят устройството за красота и да вземат смартфон. „Вижте на телефона, на който в момента гледате това, какво се случва в Китай. За концентрационните лагери, където невинни мюсюлмани биват хвърляни, отвличани, убивани, изнасилвани, принуждавани да ядат свинско месо и да се отрекат от религията си“, казва Азис. За няколко дни нейната публикация събира около 1,6 милиона гледания, след което администрацията на TikTok изтрива видеото и блокира акаунта й.

Наскоро TikTok беше заподозряна в цензуриране на съдържание в интерес на китайските власти, но един от главните мениджъри на платформата Алекс Джу отрече обвиненията. Платформата обяснява блокирането на Азис не с критиките й към Китай, а с друг видеоклип в нейния акаунт - в него момичето осмива стереотипите за мюсюлманите в САЩ и вмъква образ на Осама бин Ладен във видеото. Твърди се, че това се счита за пропаганда на тероризма, но според Фероза истинската причина за блокирането е друга. „Мисля, че TikTok не иска хората да знаят какво се случва в Китай“.

Големи западни медии и потребители на социални медии писаха за инцидента и публичността помогна на момичето да си върне акаунта. Представителите на TikTok й се извиниха и възстановиха достъпа, а премахването на видеоклипа за преследването на мюсюлманите в Китай беше приписано на грешка на един от служителите. Фероза продължава да публикува активистко съдържание, но вече не го маскира с уроци по грим, така че не й се налага да прибягва до трикове, за да бъдат нейните видеоклипове забелязани.