Общество

Грета Тунберг, Стела Маккартни, Папа Франциск: Да не изпускаме момента!

Посланията на известните екоактивисти

Грета Тунберг, Стела Маккартни, Папа Франциск: Да не изпускаме момента!

Снимки: Courtesy of Stella McCartney

Докато Доналд Тръмп получи хапливи коментари за това, че се включи в засаждането на дървета в Белия дом заедно с Мелания, след като неведнъж отказа да приеме съществуването на климатична криза и да предприеме действия срещу нея, то неговата най-голяма опонетка в това отношение – младата активистка Грета Тунберг, използва отбелязването на 50-годишнината на Деня на земята, за да ни напомни, че: „Всеки ден е Денят на земята“, написа самата тя в Twitter.

“Промените, които са необходими, за да имаме благоприятни условия за живот в бъдеще, няма да дойдат от правителствата и бизнеса. Ще дойдат от науката и публичното мнение. Така че всичко е в наши ръце“, допълва младото момиче. Пред климатолога Йохан Рокстром Грета обясни, че сега светът трябва да се бори едновременно с климатичните промени и коронавируса, защото първият продължава да бъде належащ и неотложен, независимо от случващата се пандемия.

„За нас всеки ден е Денят на земята“, беше посланието и на специалната кампания на Стела Маккартни, дизайнерката, която от началото на кариерата си не спира да се бори за по-устойчиво развитие не само в модната индустрия, но и на всички нива на живот. Тема, която самата тя осъзнава, че не може да бъде обсъдена за ден или за седмица, затова използва момента с 50-годишнината на Денят на земята, за да отправи за пореден път посланията си за спасяването на планетата и разумното използване на ресурсите й. „Светът крещи за промяна“, заявява Стела.

„Младото поколение ни казва, че „къщата ни гори“ и че трябва да действаме така сякаш сме в криза, защото ние наистина сме в криза. Моменти като Денят на земята ни дават възможност да натиснем бутона пауза и да помислим за опустешията, които се случват около нас, и какво можем да направим, за да променим това.“

Специално сега Маккартни вярва, че ни се предоставя втори шанс да покажем колко силни можем да бъдем, ако се обединим, и че пандемията и коронавируса ще ни помогнат да правим по-добри избори в бъдеще. Според нея не е нужно да правим драстични промени в ежедневието си. „Ако не ядете месо един път в седмицата, може да бъде далеч по-важно от това да не използвате транспорт цяла седмица“, казва дизайнерката пред Vogue, и не пропуска да отбележи, че кризата в момента ще породи още повече въпроси за това какво трябва да носим и как трябва да бъдем по-осъзнати за това какъв е съставът на дрехите ни. Нещо, върху което тя обръща изключително внимание с всяка своя колекция.

Джейн Фонда, Хоакин Феникс и Ал Гор също се включиха в разговор за продължаващата климатична криза, наред с водещи учени и журналисти, като 2020 година се смята за преломна по отношение на действията за намаляване на емисиите на парникови газове и постигане на целта на ООН за поддържане на глобалното затопляне под 2 градуса.

Специално послание за Денят на земята отправи и папа Франциск, който отбеляза, че пандемията с коронавируса показва кои предизвикателства изискват глобални решения. Той допълни, че младите хора трябва да излязат на улицата, за да ни покажат онова, което е очевидно – че няма да имаме бъдеще, ако унищожим средата, в която живеем, и припомни, че Земята няма безкраен извор от ресурси, които да експлоатираме:

„Съгрешихме спрямо Земята, спрямо съседите си, а накрая и спрямо създателя си“, заяви още папа Франциск.

В същото време обаче големите градове в света започнаха да отчитат по-ниски нива на замързяване в следствие на изолацията, като само в Рим от средата на март до средата на април те са намалели с 49 на сто спрямо преди година. Заедно с това се наблюдава оживяване на флората и фауната и поява на животни на странни места, като кози, които се разхождат свободно в град в Уелс и пума, която била забелязана да броди из улиците на Сантяго в Чили. Забелязва се и популяцията на застрашени видове именно заради намаляването на броя на туристите из по-екзотичните места по света.

Докога обаче ще продължи това прераждане, дали навиците ни относно света, в който живеем, ще се променят след кризата и ще продължи ли войната между Доналд Тръмп и Грета Тунберг тепърва предстои да видим.

 

Грета Тунберг: За гнева на едно 16-годишно момиче