Общество

Грета срещу Тръмп: близо ли е до победа?

Тръмп: "Време е за оптимизъм, не за песимизъм!"

Грета срещу Тръмп: близо ли е до победа?

DW

На Световния икономически форум в Давос (Швейцария) президентът на САЩ  Доналд Тръмп и шведската актвистка Грета Тунберг влязоха в задочно пререкание. Пред политическите и икономически лидери и пред неправителствените активисти Тръмп заклейми "пророците на обречеността", като призова да бъдат отхвърлени "прогнозите за апокалипсис". Въпреки че президентът на САЩ не се обърна директно към Грета, която беше сред публиката по време на изказването му, стана ясно че то има за цел да предизвика именно нея. 

"Тези хора вдигат много шум, винаги изискват едно и също нещо – абсолютна власт да доминират, трансформират и контролират всеки аспект от нашия живот."

Европейските държави трябва да се стремят към енергийна сигурност, смята той, а САЩ са готови да помогнат на своите съюзници да постигнат тази цел. В същото време той подчерта, че в момента страната му "произвежда нефт и газ повече от всяка друга държава в света". Тръмп счита, че Америка процъфтява, а "активистите, които алармират" са наследници на гадателките, тъй като заплашват, че краят на света е близо, а това очевидно не е така. 

 

 

Грета беше посрещната радушно от политическите лидери, като в типичния си провокативен стил шведката заяви от трибуната, че още преди година е заявила това, което казва и днес, а именно че "къщата ни в момента гори" и ние сме "на прага на климатичен хаос". Тунберг отново разкритикува остро политиците и бизнес лидерите за това, което по думите ѝ са непрекъснати "празни думи и обещания". Тя подчерта, че  почти нищо не се е случило по отношение на климатичната криза, откакто е била част от Световния икономически форум през 2019 г., когато успя да впечатли участниците с пламенната си реч.

 

Президентът на САЩ заяви, че вярва в околната среда и подчерта, че природата е много важна за него. Това била и причината да се включи в инициативата на форума за засаждането на 1 трилион дървета през следващите 10 години. А Грета подчерта, че не се нуждаем от намаляване на емисиите на парникови газове в атмосферата, а емисиите трябва да бъдат спрени изцяло. Защото засаждането на нови дървета не е достатъчно и не може да замени нито истинското смекчаване на климатичната криза, нито възстановяването на природата. 

"Не ви молим да лъжете и да подправяте данните, или да компенсирате за изхвърляните емисии, като просто плащате на някой да засади дървета в Африка, докато Амазония се изсича."

Според Грета това, че САЩ напуснаха Парижкото споразумение, е наистина тревожно, но още по-тревожно е, че уговорките на това споразумение не се спазват от тези, които са част от него. 

 

Кои са най-влиятелните жени в света?