Общество

Европейско изследване включва 23 български дигитални медии

85 % от заетите в медиите в Европа са жени

Европейско изследване включва 23 български дигитални медии

Снимка: Negative Space / Pexels

„Момичетата от града“ се присъединиха към проекта „Оазис“ за независимите дигитални медии в Европа заедно с още 22 български медии. „Момичетата от града“ обаче е единствената женска медия, която участва в проучването на медийните тенденции в България.

Не е лек пътят на независимите дигитални медии, които се опитват да оцеляват независимо от икономическите трудности, но и спазвайки стандартите на професията. Фактор за развитието им е икономическата ситуация, вследствие на ковид кризата и войната в Украйна. Въпреки това някои от тях успяват не само да се справят, но и да се развиват възходящо. Сайтовете OffNews, Actualno, Facti, Булевард България и др. отчитат успех благодарение на различни начини на финансиране, но най-вече разчитайки на свободния пазар на реклама. По-трудно е положението на разследващи сайтове като Биволь и "Медиапул", срещу които се водят дела за огромни суми и които показват ниското ниво на медийна свобода в България.

През 2022 г. България се изкачи с 21 места в годишната класация на "Репортери без граници" -  от 112-о през 2021 г. до  91-во място. Страната е смятана за пример за „хватка на държавата върху медиите“ между 2009 и 2021 г. по време на управлението на Бойко Борисов, белязано от намаляване на медийната свобода и използването на някои медии „за упражняване на политическо влияние", припомнят от "Оазис". Много собственици на медии са критикувани в автоцензура, а разпределението на националните и европейските средства за медиите по това време е напълно непрозрачно, което позволява търговията с публично финансиране срещу благоприятно отразяване. Дори след края на "ерата на Борисов" влиянието на противоречивия медиен магнат Делян Пеевски, санкциониран по закона Магнитски, както и на други, поставя под натиск медийния сектор, се отбелязва още за медийната среда у нас.

Какво представлява проекта „Оазис“

„Оазис“ проучва иновациите, устойчивостта и въздействието на независимите дигитални медии в страните, в които развиват дейност. Проектът проследява тенденции, проучвания и устойчиви типове на отразяване, формиране на екипи и практики на иновации и прилагане на свободата на словото в Европа. В края на май ще бъде изготвен доклад, преведен на 30 езика.
Основните аспекти в него са:

Над 85 % от обществото смята, че въпросите за правата на човека са ключови за отразяването на важните теми, сред които миграция, бежанци, въпроси на пола и феминизъм.

В изследване на баланса на половете в общия брой медии в проекта „Оазис“ стана ясно, че 85 % от заетите в медиите са жени.

Медийните организации с поне 1 нает служител, който отговаря за продажби и бизнес развитие генерират годишно средно 598,539 евро. Медиите без нает персонал за продажби и бизнес развитие генерират средно годишно 95,629 приходи. Сред нетърговските медийни организации основни приходи са от реклама, уебсайт абонамент, субсидии, индивидуални дарения, членски внос.

Проучени 540 медийни профила от 40 страни съвместно с Европейския център по журналистика ( European Journalism Centre (EJC) в партньорство със SembraMedia, Google News Initiative (GNI), International Media Support (IMS), Media and Journalism Research Center (MJRC) и Глобалния форум за развитие на медиите (Global Forum for Media Development GFMD). Организациите в този проект са различни по своите размери – от малки инициативи и доброволчески структури до големи платформи с над 10 млн. евро годишни приходи. 

Докладът ще бъде публикуван тук: www.projectoasiseurope.com