Общество

Емил Джасим: "Министърът си изми ръцете с учителите"

Защо образователният министър се страхува да въведе онлайн обучение поне за 2 седмици?

Емил Джасим: "Министърът си изми ръцете с учителите"

Образователният експерт, учител и историк Емил Джасим винаги публично и категорично е анализирал, а когато е било нужно, и критикувал състоянието на образователната система в България. Последното официално писмо на министъра на образованието и науката също попадна в обсега му. Защото по всичко личи, че делото на учителите (давещите се) е в ръцете на самите давещи се.

Публикуваме статуса на Емил Джасим с негово съгласие, защото гласовете на преподавателите и експертите в сферата на образованието трябва да се чуват.

"Министър Вълчев и правителството очевидно смятат, че шофьорите на градския транспорт, с цялото ми уважение към тях, са по-важни от учителите, защото са пазени като национално богатство, а учителите, на свой ред, са на първа линия – в стаите децата нямат задължение да носят маски.

МОН не просто оглушително мълчи за училищен локдаун за поне две седмици, ами хем се опитва да си измие ръцете с директорите (те да били взимали решения за минаване в онлайн режим на обучение), хем настоява това да става с изрично разрешение на министъра, което има потенциала да забави процедурата, хем няма решителност дори за маските.

Вчера министърът е изпратил писмо до всички директори, с което за пореден път абдикира от отговорност и вместо да направи маските задължителни за всички ученици и учители не само извън, но и в класните стаи, обявява, че това решение трябва да се вземе от педагогическите съвети на училищата.

Министър Вълчев, разбира се, иска да избегне гнева на някои родители от подобно несъмнено тежко, но разумно решение, и затова си измива ръцете с учителите, вместо да ги предпази категорично и решително.

Тъй като средната възраст на учителите в България е над 50 години, те са съответно и в най-застрашената от ковид възрастова група.

Това означава, че все повече учители ще отказват да ходят присъствено на работа. И ги разбирам - МОН не прави нищо да ги предпази.

Ситуацията е напълно извън контрол:

- все повече учители отказват да работят в клас, страхувайки се за живота си, и то с основание;

- все повече родители не са в състояние да гледат децата си по цял ден, защото не могат да си го позволят;

- все повече лекари, ако изобщо останат в системата, не издържат.

Всички знаем, че Бойко Борисов имаше 3 мандата, в които не спряхме да го предупреждаваме (лично аз го правя публично от 2013 г.), че средната възраст на учителите е твърде висока и трябва да се привличат млади хора в професията.

В същото време онлайн обучението в мнозинството държавни училища е пълен провал, защото МОН не си направи труда да проведе наистина важната реформа на образователната система и да обучи учителите да работят с новите технологии. Няма никакъв смисъл от похарчените милиони за лаптопи, ако учителите не е имало кой да ги обучи. Всъщност смисъл има за онези, които ще захлебят от сделката с лаптопите.

Увеличението на учителските заплати два пъти за последните 4 години не увеличи компетентностите на учителите два пъти.

И на фона на всичко това министър Вълчев няма смелостта да тропне по масата и да каже "От утре всички с маски!".

Няма, защото доверието в тяхното правителство е по-ниско от това в правителството на Жан Виденов и Орешарски взети заедно.

Всички знаем добре какво трябва да се направи, но също така всички знаем, че това правителство няма необходимото доверие да въведе каквито и да е мерки.

Затова неадекватната реакция на правителството в ковид кризата трябва да е ясна индикация, че тази управляваща коалиция е напълно неспособна да управлява България точно толкова, колкото е доказано неспособна и настоящата парламентарна "опозиция".

#ОСТАВКА

#ИдватИзбори

 

Министър Вълчев и правителството очевидно смятат, че шофьорите на градския транспорт, с цялото ми уважение към тях, са...

Posted by Emil Jassim on Tuesday, 10 November 2020