Общество

Елизабет Борн - работохоличка, технократка, премиер на Франция

Френският президент Еманюел Макрон избра Елизабет Борн за премиер на Франция.

Елизабет Борн - работохоличка, технократка, премиер на Франция

Снимка: Chesnot/Getty Images

Френският президент Еманюел Макрон избра Елизабет Борн за премиер на Франция. Така за първи път от 30 години Франция ще има жена на този пост. Борн ще наследи досегашния премиер Жан Кастекс, който вчера подаде оставка, пише БТА. Досега Франция е имала само една жена за премиер - Едит Кресон, заемала поста от 1991 г. до 1992 г. при президента социалист Франсоа Митеран.

Борн досега беше министърка на труда, заетостта и икономическата интеграция, а преди това бе министър на екологичния преход и на транспорта в правителството на Макрон. Миналия месец изданието "Политико" коментира, че изборът на Макрон за нов мнинистър-председател ще се гледа под лупа във Франция, а също и в цяла Европа. Защото този премиер може да бъде приемник на Макрон след края на петгодишния му мандат.

Какво знаем за Елизабет Борн?

Елизабет Борн е родена на 18 април 1961 г. в Париж. Тя е инженер, завършила Национално инженерно училище и престижния Политехнически институт. 

Борн се дефинира като представителка на левицата, защитничка на социалната справедливост и равните възможности, отбелязва "Франс прес".

За Елизабет Борн се знае, че е реномиран специалист по техническите въпроси и лоялен съюзник на Макрон. Тя е част от лявото крило в партията на президента. Това е предимство за него в момент, в който той планира нови социални реформи, като се започне от увеличаване на възрастта за пенсиониране, което не се нрави на тружениците, нито на синдикатите.

Борн бе назначена за министър на труда през юли 2020 г. в разгара на ковид кризата. Тя именно трябваше да направлява няколко деликатни реформи, сред които реформата на помощите за безработица, критикувана от синдикатите и влязла изцяло в сила през декември. Тази реформа доведе и до намаляване на помощите за някои безработни, допълва "Ройтерс".

Докато Борн бе министър на труда, безработицата във Франция падна до най-ниското си ниво от 15 години насам.

Това бе изтъквано нееднократно от Макрон по време на предизборната му кампания тази година. А безработицата при младежите дори спадна до най-ниските си нива за 40 години.

В актива на Борн е и така нареченият план "един младеж, едно решение", представен през юли 2020 г. Той предвижда огромно финансиране на професионалната подготовка на младите хора, за да няма Франция "едно похабено младо поколение".

 

Борн е дискретно присъствие в кабинета на Макрон и според запознати тя познава много добре всички досиета, които досега са й били поверени. По време на ковид кризата обаче Борн наруши обичайната си дискретност и се появяваше често в медиите, за да защити  програмата за частична безработица, която бе възприемана като предпазна мярка срещу уволнението на служители в засегнатите от тежката ситуация бизнеси.

През март 2021 г. Борн се зарази с Ковид-19 и дори прекара няколко дни в болница. После сподели, че това е било едно плашещо преживяване и че е трябвало да получава кислород.

Като министър на транспорта тя трябваше да направлява деликатната реформа на държавните железници. Тогава седмици наред имаше демонстрации и стачки срещу отмяната на щедрите пенсии и облаги за служителите на държавната железопътна компания.

После Борн бе назначена за министър на екологията, за да замени титуляра на поста, принуден да подаде оставка заради медийни разкрития за негов охолен начин на живот.

Начело на министерството на екологията Борн прокара така наречените "приятелски настроени към велосипедистите" политики. 

През 2014 г. Борн е била директорка на кабинета на министъра на околната среда по онова време, социалистката и бивша кандидатка за президент Сеголен Роаял.

През 2015 г. Борн бе назначена за президент на транспортната компания, отговаряща за столицата Париж, включително за натовареното парижко метро, както и за целия столичен регион Ил Дьо Франс.

Тя е работила и в кметството на Париж като директорка на отдела по урбанизация, а през 2007 г. е отговаряла за концесиите в строителната и инженерната компания Ейфаж (Eiffage).

 

Продължава на следващата страница...


Елизабет Борн е много дискретна относно личния си живот. Тя е изгубила баща си, когато е била много млада и майка й е била без доходи. Тогава Борн открила в математиката нещо успокояващо и утешаващо и това е проправило и пътя й към кариерата й на инженер, после на министър технократ, а сега и на премиер.

Хора от екипа на Борн казват, че тя е истински работохолик. Тя може да работи до 3 ч. през нощта и после да се върне обратно на работа в 7 ч. сутринта -  стил, който доста напомня на този на бившия германски канцлер Ангела Меркел. Така че сега според запознати Макрон ще има работохолик за премиер по модела на Меркел.

"Асошиейтед прес" обаче напомня, че във Франция е често явление по време на мандата на един президент да има няколко премиери.

Първата мисия на новия премиер ще бъде да се увери, че центристката партия на Макрон и нейните съюзници ще се представят добре на парламентарните избори през юни. Ако това се случи, Борн като премиер ще трябва да гарантира, че пенсионната реформа, обещана от Макрон, ще се превърне в закон.

Борн освен това  ще отговаря и за зеленото планиране, тоест за ускоряване на прилагането във Франция на свързани с климата политики.

Президентът обеща, че през втория си мандат ще работи двойно по-бързо за съкращаване на емисиите на парникови газове, играещи роля в глобалното затопляне.

Изборът на Борн за премиер обаче не предизвиква еднозначни реакции сред френските политически сили, отбелязва "Фигаро". Консервативната кандидатка за президент Валери Пекрес се зарадва, че най-после жена е премиер  и похвали опита й, но изрази и разочарование, че Макрон е взел някои от левицата, което означава, че той е "започнал от левицата и ще свърши пак в лявото пространство". От левицата пък гледат на Борн като на човек, който ще направи така, че да бъдат приети реформи, които са присърце на десницата.

Лидерът на радикалната левица Жан-Люк Меланшон от своя страна определи Борн като временен премиер, който ще е на поста само месец, докато той спечели изборите и стане премиер, каквито амбиции има. А лидерката на крайната десница Марин Льо Пен заяви, че назначаването на Борн показва неспособността на Макрон да обединява и е продължение на неговата политика на презрение към хората, на деконструкция на държавата, на социално опустошаване и плячкосване и на данъчен рекет.

Изборът на Елизабет Борн за премиер я вписва в дълъг списък с жени лидерки в ЕС.

Като се започне от председателката на Европейската комисия Урсула фонд дер Лайен, мине се през Швеция, Дания и Финландия, където има жени премиери - Мадгалена Андершон, Мете Фредериксен и Сана Марин. В Словакия президент е Зузана Чапутова. Съвсем отскоро Каталин Новак е президент на Унгария. В Литва и Естония също има жени премиери - Ингрида Шимоните и Кая Калас. Начело на Гърция е президентката Катеринa Сакеларопулу.

Извън ЕС в Исландия Катрин Якосбдотир е премиер, в Грузия Саломе Зурабишвили е президент, в Сърбия Ана Бърнабич е премиер, в Косово Вьоса Османи е президент, в Молдова и президентът, и премиерът са жени - Мая Санду и Наталия Гравилица. В Шотландия първият министър е жена Никола Стърджън.

Вчера Елизабет Борн заяви, че посвещава избирането си за премиер на Франция на всички малки момичета, които имат мечти, предаде "Ройтерс". Тя ги призова да изживеят тези свои мечти.

 

Остър сблъсък на позициите на тв дебата Макрон - Льо Пен