Общество

Ефектът на зеления сертификат в България

Въвеждат се и първите лекарства срещу Ковид

Ефектът на зеления сертификат в България

Photo by Hristo Rusev/Getty Images

 Броят на заразените с Ковид-19 намалява, болниците вече не са така натоварени. Зелените сертификати по начина, по който бяха замислени и въведени, си свършиха работата“. Това обобщи здравният министър Стойчо Кацаров пред Нова ТВ.

По думите му Зеленият сертификат е пречупил четвъртата вълна на ковид.

Другият ефект е, че броят на ваксинираните лица се е повишил многократно. „Нивата на ваксинация досега бяха прекалено ниски. Слава богу, откакто беше въведен зеленият сертификат, тя се е увеличила 4 – 5 пъти на седмична база.“, каза министърът. Той обаче е най-доволен, че  мерките са били приети от хората с разбирането, че вършат работа. „По този начин не се наложи да прилагаме локдаун, особено по време на избори“, каза Кацаров.

Но пета вълна все още не е изключена.

Ако има пета вълна, а ние сме ваксинирали 70 – 80% от населението, ще има много по-малко смъртни случаи”, смята Кацаров и допълни, че мерките трябва да продължат, докато не се ваксинира по-голямата част от населението.

Броят на починалите е съизмерим с броя на починалите през предишните вълни, но сегашният брой на починалите е по-нисък. Леталитетът – терминът, който определят отношението между починалите и заразените, е 3,5, а при предишните вълни е бил 4.2 – 4,3. Това, според министъра, се дължи на факта, че е създадена добра болнична организация и са осигурени достатъчно лекарства.

Забраних износа на част от тях и се запазихме“, каза Кацаров.

Според него рано или късно и в България, както е в много други страни в Европа, ще бъде необходимо да си ваксиниран, за да ходиш където и да е на работа.

Вижте за одобрението на лекарствата срещу Ковид на другата страница...


Паралелно до броени дни се очаква одобрението на лекарствата срещу Ковид. Вече има няколко продукта на компаниите Pfiser и Moderna, които приключват експерименталното тестване. Проф. Илко Гетов – българсикят представител на Европейската агенция по лекарствата, съобщи пред БНТ, че препаратите ще се прилагат през устата, скъпи са и държавата търси начини да осигури равен достъп до тях за всички нуждаещи се.

Гетов подчерта, че все още ваксинацията е по-евтиният вариант за справяне с Ковид, защото едно прилагане на ваксина струва около 40 – 50 лв, а болничното и медикаментозно лечение на пациент е над 1500 лв., което отново връща размисъла за отговорността на хората не само към себе си, а и към здравната и система и държавния апарат.

Във САЩ и Великобритания вече се прилагат лекарствата срещу Ковид и успехът им е над 60%. 

 

Големите ученици обратно в клас: Кой ще плати?