Общество

Една година по-късно - стратегия за психичното здраве

Няма официални данни доколко е повлияна психиката на българина в следствие на пандемията

Искахме добра новина за Коледа, нали? Е, този път тя идва на най-официално ниво, от Националния оперативен щаб, който точно преди да спретнем софрата за Бъдни вечер обяви, че заразата с Covid-19 дава заден ход.

"Болестта отстъпва пред усилията на всички онези, които от началото през месец март са рамо до рамо - в лечебните заведения, в линейките, в регионалните здравни инспекции, в домовете за възрастни хора, навсякъде в страната - които не се отказаха и благодарение на усилията им ние днес стоим тук на една маса. Благодаря на всички!"

Благодарностите дойдоха от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, който докладва ситуацията в България, като изтъкна, че към настоящия момент по показателя 14-дневна заболеваемост страната ни е на 17-място по заболеваемост в ЕС и Европейското икономическо пространство и на трето място по смъртност.

Противоепидемичните мерки в България дават резултат, в страната вече няма области в червената зона, тази информация е получил днес премиерът Бойко Борисов на работно съвещание, в което са участвали представители на Националния оперативен щаб и ваксинационния щаб.

Излекуваните пациенти за изминалите 7 дни са 16 000, като за последните 4 дни са 8500, а заболелите са почти наполовина по-малко в сравнение с излекуваните. Създадена е организация за стартиране на ваксинацията срещу Covid-19, която ще започне на 27 декември в София, Пловдив и Бургас, а от следващия ден ще се разшири и в останалите областни центрове.

"Чрез ваксините ще преодолеем една от най-тъмните страници в съвременната история", категоричен е Ангелов.

Изборът на ваксина за коронавирус, когато има предлагане на повече от една, ще се прави от личния лекар, каза още здравният министър. Той посочи, че задълженията на джипито ще е да разясни всичко, което знае за ваксината и ще препоръчва най-подходящата. След това пациентът ще подписва декларация за информирано съгласие.

"Подписването на този документ не означава, че лишаваме от отговорност някого. Това значи, че сте информирани и личният лекар ви е отговорил на всички въпроси", уточни министърът.

Първите ваксини за коронавирус се очакват на 26 декември. Те ще са само на един производител - "Пфайзер"/"БиоНтех", защото само тя е одобрена за прилагане в страните от ЕС.

До края на януари се очаква в страната да дойдат около 100 хиляди дози ваксини, които са достатъчни за 50 хиляди души. През февруари и март се очакват да дойдат и ваксините, създадени от други компании.

Въпросът за психичното здраве обаче не намери своя изчерпателен отговор. Психолози алармират за това, че са се увеличили тревожните състояния, паник атаките, битовото насилие, насилието над деца, а дори и самоубийствата. 

"Изключително важна за нас е грижата, освен за физическото здраве, а и за психическото. Именно затова сме разработили стратегия за психическото здраве на българските граждани."

Министър Ангелов се съгласи, че тревогите у хората са нараснали, но остана категоричен, че няма официални данни как се отразява пандемията на психическото здраве на нацията.

"Всеки един специалист може да си позволи изказване, че психическите проблеми нарастват, но аз не бих, защото нямаме 100% данни и знам, че ако аз го кажа думите ми тежат", допълни той, без да уточни кога въпросната стратегия ще стигне до обществото и до фаза изпълнение. 
 

 

Европейската агенция по лекарствата каза "да" на ваксината