Общество

Една българка за мерките в Белгия: Мийте си ръцете и стойте вкъщи

По телевизията от няколко дена известни хора показват как трябва да се мият ръцете

Една българка за мерките в Белгия: Мийте си ръцете и стойте вкъщи

Светът се бори с примката на коронавируса, а рестриктивните мерки стават все по-драстични. Какво прави Белгия в посока ограничаване на заразата и овладяване на кризисната ситуация, разказва от първо лице една българка Десислава Апостолова Ван Дам, журналист и кореспондент на БНТ в Брюксел.

В Белгия затварят всички ресторанти, кафета и дискотеки. Всички спортни и културни прояви публични и частни, се анулират.

Часовете в училищата се прекратяват от понеделник до 3 април, когато започва великденската ваканция. Училищата ще организират занимални за всички деца, чиито родители продължават работят, за да не остават при баби и дядовци. Децата са най-големите разпространители на вируса. Приоритет в занималните ще имат децата, чиито родители работят в здравеопазването.

Яслите остават отворени. Университетите и висшите училища също остават отворени, но препоръките към тях са да организират колкото се може повече дистанционно обучение.

Хранителните магазини, аптеките и зоомагазините остават отворени през цялата седмица. Всички останали магазини могат да работят през седмицата, но трябва да са затворени през уикенда. Няма причина за презапасяване, казват властите. Въпреки това хората го правят.

Препоръчва се на възрастните хора да си стоят вкъщи и ако няма кой да им пазарува, да излизат през деня, а не в пиковите часове сутрин и вечер. Общините вече организират горещи линии за взаимопомощ.

Общественият транспорт продължава да работи, но хората се приканват да го ползват само при необходимост и не в пиковите часове.

Правителството препоръчва работодателите да насърчават работата от вкъщи и прие редица мерки, с които да помогне на бизнеса и най-вече малките и средни предприятия.

Полицията получава правомощия да глобява, ако правилата не се спазват. Призивът на властите е: “Проявявайте солидарност и се грижете за възрастните хора, които са най-уязвими. Не можем да спрем разпространението на епидемията, но можем да го забавим с драконовски мерки”.

Личните лекари могат да поставят диагнози и да издават медицински бележки по телефона, за да няма струпване на пациенти по кабинетите. Болниците оптимизират заетите си легла си, всички трябва да осигурят свободни места в случай на нужда. Посещенията в старческите домове са забранени.

По телевизията от няколко дена известни хора показват как трябва да се мият ръцете.

Социалните мрежи, страниците и блоговете на известните актьори, певци, журналисти, блогъри са пълни с призиви хората да си стоят вкъщи и да не вярват на фалшиви новини.

 

И Рафаело стана жертва на коронавируса