Общество

Детските градини отварят, но МОН апелира: "Не пускайте децата!"

От министерствата се надяват на ниска посещаемост до края на лятото

Детските градини отварят, но МОН апелира: "Не пускайте децата!"

Снимка: dglaska.bg

Детските ясли и градини отново ще отворят врати от 22 май, обяви днес здравният министър Кирил Ананиев. Това ще стане при ясни противоепидемични мерки, като кметовете по места трябва да създадат организация по откриването на детските заведения и тяхното функциониране със засилен медицински контрол.

И макар че до този момент според една от многото наредби на здравния министър, всички деца, които евентуално щяха да се върнат в заведенията при отварянето им, трябваше да носят медицински бележки, това отпада: "Отчитайки ситуацията в момента, ние предлагаме да не се изисква бележка, защото, първо, времето е много малко, струпването ще бъде изключително голямо и по този начин ще затрудним отварянето на дейността на детските градини".

В същото време родителите ще подпишат декларация за информирано съгласие и споделена отговорност, с което ще декларират, че са запознати с всички противоепидемични мерки, които се предприемат в яслата или градината. 

Министърът на образованието Красимир Вълчев призова децата да си останат вкъщи, ако съществува такава възможност: "Не препоръчваме на родителите, ако има друга възможност, да пускат децата си на ясла и градина. Епидемията и опасността не са отминали. 38% са готови да пуснат децата си, но има голям процент, които се колебаят" .

Според МОН проведената онлайн анкета дава надежда, че много от родителите ще оставят децата вкъщи до септември. Ясно е, че дори и да може да се осигури дистанция между групите и учителите в градините, в рамките на групата това е невъзможно, подчерта Вълчев. Затова и дали децата посещават или не, няма да повлияе на семейните и социалните помощи. 

И все пак 22 май е стартова дата, като отделните общини ще решат кога точно ще са готови между 22 май и 1 юни да посрещнат отново децата. Кметът на София - Йорданка Фандъкова, обяви и датата за София - 26 май. 

Държавните детски ясли и градини са изправени пред голямо предизвикателство – групите са традиционно големи, медицинският персонал не достига, възпитателите и учителите в голям процент са в пенсионна възраст, а сградите, особено в централните райони на София, не позволяват особена социална дистанция.

Но пък и много от секторите възстановиха рутинния работен процес и родителите се оказаха пред невъзможност – трябва да ходят на работа, но няма кой да се грижи за децата им. Особено голям е проблемът при самотните родители и тези, които упражняват професиите си "на първа линия". 

От друга страна, частните детски градини в по-голямата си част са подготвени. Материалната база дава повече възможности, там групите са значително по-малки, което ще доведе и до улеснена социална дистанция. Родителите, чиито деца посещават форми като родителски кооперативи, за да задържат учители и помощник-учители, продължават да плащат такси, а реално децата не използват заплатените услуги.