Общество

Да прегърнем недоносените с любов

Бебето има нужда от майчината топлина и прегръдка, за да се адаптира по-бързо и по-успешно към новата среда на живот.

Да прегърнем недоносените с любов

Когато бебето се ражда, целият му свят се променя. Всичко е ново – и светлината, и по-силните шумове, и заобикалящата го среда. Единственото познато в тази толкова стресова ситуация за него е присъствието на майката – познатият ритъм на сърцето ѝ, познатият глас. Бебето има нужда от майчината топлина и прегръдка (и от бащината също), за да се адаптира по-бързо и по-успешно към новата среда на живот. [[quote:0]] Когато обаче то е родено преди термин или поради друга причина е необходимо да бъде изолирано в кувьоз, стресът за него е огромен. То няма как да разбере, че това е за негово добро, а възприема, че е загубило всичко, което е имало преди – и топлината, и сигурността. Затова гушкането на бебето е толкова важно в първите месеци от живота му – то е необходимо както за физическото му оцеляване, така и за оптималното му развитие.

От фондация „Нашите недоносени деца“ работят и в България да се прилагат практики като „кенгуру грижа“, които са доказали своята ефективност в много страни по света. Идеята е новороденото да стои максимално близо до майката и да се осъществява поне по час дневно контакт „кожа до кожа“ с майката (или с бащата). Опитът в други страни е доказал, че този тип грижа „прави чудеса“ за недоносените – стабилизира дихателната и сърдечната честота, подобрява сукателните умения, стимулира психомоторното развитие и създаването на привързаност към майката и към бащата. Кенгуру грижата е лек и за родителите – тя намалява чувството им за безпомощност, спасява ги от ужаса, че не могат да направят нищо за бебето си, намалява чувството им за вина и риска от развитие на депресия. Освен това в голяма част от случаите този тип грижа позволява недоносените да бъдат кърмени, като по този начин се благоприятства развитието на имунната им система, мозъка, храносмилателната система. [[more]] За съжаление, в България в много малко болници се практикува адекватна „кенгуру грижа“, а данните показват, че някои недоносени прекарват до шест месеца под интензивни медицински грижи. Дългата раздяла оказва негативно влияние както върху бебето, така и върху родителите.

Фондация „Нашите недоносени деца“ работи активно за създаване на семейни стаи – приветливи пространства с удобни мебели, в които родителите да опознаят своето бебе и да се научат да полагат основни грижи за него (повиване, хранене, къпане, успокояване), преди то да бъде изписано. За съжаление, повечето болници в България нямат възможност или финансов интерес за изграждането на такива стаи, затова средствата се набират чрез благотворителни кампании.

Можете да подкрепите апела на фондацията тук или да дарите средства по сметката на „Нашите недоносени деца“ с основание „Семейни стаи“.