Общество

Цялата държава чака електронните направления за PCR. От кого зависят?

Опашките пред кабинетите ще намалеят от днес, но това не е сигурно

Цялата държава чака електронните направления за PCR. От кого зависят?

Ако се чудите какво чакат лекарите, Здравната каса, Министерството на здравеопазването, "Информационно обслужване" и всички заразени или със съмнение за зараза в страната, то отговорът може да ви изненада. Чакаме частните софтуерни фирми. От тях зависи дали ще заработи системата за издаване на електронни направления за PCR тест. 

Чакаме я от много време. Официално, тя съществува от 27 ноември, но технически това се оказа невъзможно. Чакаме я реално от още повече време, защото до преди няколко дни общопрактикуващите лекари нямаха право да издават дистанционно направления. Процедурата беше дори по-сложна, тъй като от началото на епидемията досега болните трябваше първо да отидат до личния си лекар, а той да ги насочи към лекар-специалист, който пък вече може да им даде направление за лабораторно изследване

Докато направлението все още не може да се издаде електронно, хората със съмнение за Covid-19 се превръщат в потенциален риск за останалите пациенти пред кабинета на личните лекари. Застрашават и за самите лекари, а евентуалното им лечение се отлага обикновено с ден. С месеци лекарите искаха промяна на процедурата.

Така се стигна до решението, че направления ще се издават по електронен път. Условието е пациентът да има минимум два от общо 11 симптома на Covid-19.

Технологията е разработена, но финализирането на процеса зависи изцяло от процедурите по внедряване, които извършват софтуерните фирми, с чиито продукти работят лекарите. 

Всеки личен лекар има договор с различна частна фирма за медицински софтуер. В България такива фирми са десетки и досега са работили по свои стандарти, а сега трябва да нагодят програмите си към правилата на държавата.

Това означава, че дори личният лекар Х да има възможност от днес успешно да ползва системата за електронни направления, то личният лекар Y, който е в съседния кабинет, но работи с друга фирма, може да няма работеща система до края на седмицата. Или по-дълго.

Никой не поема отговорността да обяви срок докога в цялата страна електронните направления трябва да са факт. Защото тук не гледаме "трябва" или "не трябва", а "може" или "не може". А това ще определи софтуерният бизнес и всяка фирма потделно. Освен препрограмиране на използваните досега програми, трябва да се направят и тестове и едва тогава системите ще се използват успешно от личните лекари и хората със съмнение за Covid-19 ще могат бързо да се изследват, без да плащат на лабораторията.

Има работа и по софтуерите, с които работят самите лаборатории. Вероятно трябва да се издадат и електронни подписи на служителите им. Изглежда, че всички страни по казуса са в неведение кога, какво и как. 

За направените PCR изследвания за коронавирус с издадено направление Здравната каса плаща на лабораториите в страната по 60 лева. Това е значително по-малко в сравнение с цената от около 100 лева, които трябва да отдели пациент без направление.

 

Хотелите са затворени, но загиват