Общество

Българският туризъм си плаче за карантина

И не ние се нуждаем от вас, а вие от нас

Българският туризъм си плаче за карантина

Снимка: Pexels

От вчера в медийното пространство върви новината, че българите, които изберат да почиват в Гърция или Турция, трябвало да се подложат на 14-дневна карантина при завръщането си в България. И логично, от това би последвало, че при пристигането на чужди туристи в страната, те също трябва да бъдат поставени под карантина. В противен случай подобно изискване би било дискриминационно по смисъла на правилата на ЕС.

И как точно подобна мярка би помогнала на родния туризъм?

С какво Министерството на туризма ще привлече българите да изберат родното Черноморие? Като ги принуди да не отидат в Гърция, защото 2 седмици почивка ще е равен на 2 седмица затвор у дома, и то посред лято? И дали и малкото туристи от съседните държави, които биха дошли в България, ще са готови да изкарат 2 седмици между четири стени? Да не забравяме, че между тях има и много гърци, които предпочитат Банско и Мелник през летните месеци. 

Според публикация на "Дневник", гръцкото посолство у нас е потвърдило, че нашата южна съседка работи по мерки, които могат да доведат до частично или пълно премахване на карантината, засягаща български граждани, които влизат в страната. Според дипломатите още тази седмица се очаква да се подпише двустранно споразумение между София и Атина. И докато гърците ни уверяват, че двете министерства на туризма си сътрудничат за улесняването на гражданите, които предпочитат да изкарат лятната си отпуска в Гърция, нашето Министерство на външните работи пуска доста неясен пост в официалната си страница във Фейсбук:

Може би това послание цели да внесе яснота по въпроса, но води до още повече спекулации и ядосани българи. И все пак, нека да помислим трезво.

Ясно е че тази карантина е дискримиционна и именно затова най-вероятно ще отпадне. Но въпросите, които произтичат от управлението на българския туризъм, няма как да отпаднат. Защото ние тепърва ще се сблъскваме с проблемите му.

Как точно ще забравим отношението на хотелиери, ресторантьори и туроператори, които от години тръбят как нямат нужда от родни туристи. Защото пияните англичани и агресивните шведи някак правят бетонните им здания по-одухотворени, отколкото биха били с изнервени родни майки, неизменно придружавани от палави деца. И сега, понеже чужденците няма как да дойдат тази година, ние - бедните и нахални българи станахме важна част от стратегията “Нека си помогнем взаимно!” Ами нека, махнете карантината и нека сезонът да започне сега! 

А докато се кахърим как ще стигнем до Халкидики за уикенда, туристическото ведомство тихомълком раздава едни от последните хубави плажове на България на концесии за по 20 години, сигнализира Генка Шикерова във Фейсбук. Това се случва някак удобно в периода, в който държавата е блокирана, а процедурата е спряна поради обстоятелствата. Не за друго, а за да може плажовете да отидат при когото трябва. Тогава съвсем нищо няма да остане и от без това съсипаните плажове "Черноморец-Юг", "Градина","Златна рибка", "Делфин", "Бутамята" и "Силистар" на Южното Черноморие. Но и на север нещата не изглеждат по-добре. Там пък местни бизнесмени изкупуват на безценица “земеделски” имоти на плажа, като унищожават безмилостно редки за България флора и фауна.  

И така, част от българските плажове ще бъдат застроени. Ще ги накичат с чадърчета и шезлонгчета на “преференциални” цени. Друга част ще се превърнат в едни големи дискотеки на открито. Музиката ще дъни ден и нощ, а типове в съмнително състояние ще се влачат по плажа между хавлиите и поясите на няколко заблудени семейства. Ще има и къмпинги, защото, нали, е модерно. И на тях къмпингуването ще е забранено. Отново защото е модерно. 

А ние, българските туристи, ще продължаваме да въздишаме и ще отпрашваме в посока Кулата петък след работа. И ще ставаме все повече, защото дори и такива като мен - верните кучета, които с години търпим своеволията, завишените цени, лошото обслужване и непоносимите бетонни гледки на нашето море, имаме праг на търпение. 

 

Туризмът ни се нуждае от нас, както и ние от него!