Общество

България ще се ваксинира след 20 години, Румъния след 2

По прогнози при това темпо България ще приключи с ваксинирането през 2040 г.

България ще се ваксинира след 20 години, Румъния след 2

Снимка: torstensimon/Pixabay 

Спряхме да се изненадваме, когато различни видове класации и статистики ни изпращат на дъното в Европейския съюз. Този път това се случи по отношение на ефективната борба с пандемията от Covid-19 и масовото ваксиниране. Това става ясно от материал в брюкселското издание "Politico".

Според изчисленията, за да достигнем в срок търсената от Европейската комисия крайна цел от 70% имунизирани до края на това лято, трябва да ускорим процеса по имунизация 29 пъти. Ако не го направим, то целта у нас ще бъде достигната след цели 20 години. Докато ние сме последни, то Румъния е на второ място, с което за пореден път ни показва, че сме близки страни, но единствено по географски фактор. 

Целта за 70% ваксинирани е една част от списък с препоръки на Европейската комисия, които обаче не са обвързващи. Комисарят по здравеопазването Стела Кириакидес определи конкретната препоръка като "амбициозна". ЕК междувременно отказва да се ангажира и с конкретна дата. Служител от институцията посочва пред "Politico", че ако се говори за "края на лятото", значи става дума за 22 септември.

Ако ЕС продължава в същия дух, едва 15% от хората в държавите-членки ще бъдат имунизирани. При анализ на средните стойности на отделните държави за изминалата седмица, ваксинацията в страните трябва да се увеличи 5 пъти, за да може Общността да постигне целта си. При сегашните темпове това е невъзможно.

"На дъното е България. Тя няма да стигне заветната цифра до 2040 г."

Затова ние трябва да ускори процеса по имунизация 29 пъти, а не 5, както е средно за ЕС. Към днешна дата в страната ни ежедневно се ваксинират около 1 139 души. За да се се изпълни поставената от Брюксел цел, в България трябва ежедневно да се имунизират 33 368 души. 

Това не е прогноза, защото не включва очакваните стотици хиляди дози от ваксините на Pizer/BionTech и Moderna, които България очаква през следващите месеци, уточняват от "Дневник". Не е калкулирано и очакваното още тази седмица - на 29 януари - одобряване на продукта на AstraZeneca, и на други ваксини в следващите месеци. Не е използван и проблемът с намалените от Pizer доставки, за чието нормализиране се твърди, че ще започне от 15 февруари.

И все пак разликите в това как са започнали, макар и на различни дати от Коледа насам, националните кампании показват впечатляващи разлики.

Латвия ще трябва да ускори темпото си със фактор 17. Италия - с 10, а Унгария с 9. Засега шампион в ЕС е Малта. Тя може би ще успее да се вмести в срока на ЕК, ако просто удвои скоростта на ваксиниране. 

Втора по успеваемост е Румъния с прогноза за 26% ваксинирани към 22 септември и приключване с кампанията през декември 2022 г.

С така използвания метод изчислението показва, че в края на септември България ще е ваксинирала едва 3% от целевата група. Прогнозата на правителството на Бойко Борисов е за 2 милиона ваксинирани българи до края на годината, което обаче е малко над половината от тези 70%.

Великобритания пък счупи рекорда с близо половин милион ваксинирани само за денонощие. Общият брой на хората, получили първа доза ваксина, вече е около 6,4 милиона. Но докато масовото ваксиниране набира скорост, то остават тревогите заради новите щамове на коронавируса.

493 013 дози ваксина са били инжектирани на британци за последните 24 часа.

Този рекорд е още по-впечатляващ, като се има предвид, че заради обилния снеговалеж в Централна Англия бяха затворени шест от големите центрове за масово ваксиниране.

 

Ваксинация по български