Общество

България отново се провали. Този път – с ваксинирането

Има ли смисъл от ваксинационния план?

България отново се провали. Този път – с ваксинирането

Снимка: Pixabay

Днес България получава първите 2400 ваксини срещу COVID-19, създадени от компанията Moderna – втората разрешена в ЕС ваксина след тази на Pfizer/Biontech. Какво обаче се случва с ваксинационния ни план? 

Той, като повечето планове у нас, не работи. Създаването на ваксина срещу коронавируса бе най-дългоочакваното събитие за изминалата година, но пристигането и поставянето й в България бе съпроводено с поредна лавина от хаос, която, подобно на свлачището покрай Рилския манастир, просто се срути и затрупа пътя ни към по-адекватно справяне с пандемията. От транспортирането на ваксините в бусове за кренвирши, през пренасянето на хладилници за съхраненето им наобратно, до изграждането на ваксинационни „центрове“, които на практика са военни полеви палатки със съмнителен произход и не особено надеждни санитарни условия и още повече отблъскват и малкото желаещи да се ваксинират.

И не на последно място –  създаването на ваксинационен план, който уж трябва да гарантира приоритетно ваксиниране на хора от първа линия, а всъщност започна със... здравния министър, който не спада към категорията медици с приоритетна нужда. Вторият ваксиниран българин беше свещеник – абсурд, с който влязохме и в международната преса. Продължи с ваксинирането на моделки/тв водещи и понастоящем пиарки на здравни заведения и не пропусна дори общински съветници. Защо всичко се обърка толкова?

Ваксината – дълго чакана, но нежелана

Понастоящем  България е ваксинирала едва 0.23 % от населението си. Данните са на платформата ourworldindata.org, която следи как върви ваксинацията в различните държави. На първо място е Израел с ваксинирани 21.38% към 11 януари, а на челно място в Европа са Дания с 2 %, Исландия с 1.43% и Италия с 1.16%. България е в дъното на класацията. Причините за ниския интерес към ваксините са много – липсва разяснителна кампания за състава и ефекта от ваксината, същевременно антиваксърските настроения набират все по-голяма скорост. Повече за тях можете да прочетете ТУК.

Дори и сред медиците желаещите да се ваксинират са малко. Едва 33% от лекарите и медицинските лица на първа линия са изразили желание да се имунизират, макар те да имат привилегията да се ваксинират първи, според плана на правителството. Те трябваше да получат доза от Pfizer/Biontech в първата фаза от имунизирането на българското население. След тях дойде ред на учителите, сред които активността е още по-ниска. Тази седмица здравният министър обяви, че едва 21% от учителите са заявили желание да се ваксинират, макар те да попадат във втората група на плана, непосредствено след медиците.

 Добрият пример, който нямаме

Учителите и лекарите са стожерите на всяко общество. Някога са били ядрото на интелигенцията, защото престижът на двете професии идва с цената на учение и личностно развитие през целия живот. Ако те, с всичките си знания и умения, вземат осъзнат избор да не се ваксинират, дават същия пример на останалата част от обществото. Та кой би си сложил ваксина, която неговият лекар не желае?

Независимо дали става въпрос за страх, неграмотност, или просто незаинтересованост към случващото се, нежеланието на учители и лекари да се ваксинират носи сериозни последици за всички. Ваксините, предвидени за първи и втори етап от ваксинирането, все пак трябва да се поставят на някого, защото дозите с които разполага България са на Pfizer/Biontech. Те изискват съхранение при свръхниска температура от минус 70 градуса по Целзий. От създаването си, дозите трябва да стигнат до местата, където ще бъдат поставяни, в рамките на 10 дни. Там могат да се съхраняват в продължение на 5 дни в хладилник с температура между 2 и 8 ° С, като не могат да се замразяват повторно. Останалите дози могат да се съхраняват до 6 месеца след пристигането им, стига да се осигури нужната температура от -70 ° С.

Или по-просто казано – ваксините имат ограничен срок на използване и трябва да се поставят в рамките на няколко дни. Ако няма желаещи сред лицата с приоритет, те би трябвало да отидат за други хора, иначе просто губят своята ефективност.

Ваксинирани и анатемосани

Така се стигна и до казуса с общинските съветници в Сандански, където на 9 януари са ваксинирани четирима от тях: Николай Шаламанов (ВМРО), Петър Додушев (ГЕРБ), Янко Ангелов (Земеделски Народен съюз, НФСБ), Юлиян Ефендийски (Земеделски съюз "Ал. Стамболийски"). Същевременно медиците от региона не са обхванати изцяло, много от тях не са проявили желание да се ваксинират.

Ръководството на болницата е трябвало да върне неизползваните ваксини, но  в ефира на NOVA управителят коментира, че останалите дози не са върнати, защото това би означавало да бъдат изхвърлени.  Причината е именно особеното им съхранение.  Затова от болницата решили да ги поставят на други желаещи, макар и те да не са включени в етап 1 и 2 на прословутия ваксинационен план.

Медиен отзвук получи и ваксиниранието на моделът Гери Дончева, която се ваксинира наред с медиците. Тя публикува видео от поставянето на дозата в социалните мрежи и призовава и другите хора да се ваксинират. Допълва, че попаднала в първата група имунизирани в болница “Сердика”, тъй като е неин PR. „Трябваше да имунизираме тези, които са ни под ръка, защото дозите имат срок на годност”, обясни директорът на лечебното заведение д-р Методи Янков в ефира на NOVA и допълни, че желаещите сред медиците са малко.

В отговор на случващото се здравният министър се закани във фейсбук, че "ако се докаже, че редът за ваксинации е нарушен, всички длъжностни лица от системата на Министерството на здравеопазването, отговорни за изпълнението на плана в региона, ще понесат най-строги санкции". Заплахите обаче не дават отговор на въпроса какво да правят медиците с неизползваните ваксини, ако срокът им на годност изтича, а няма желаещи за тях.  

Какво следва?

Макар планът видимо да не работи, правителството се опитва да го следва неотлъчно. Очаква се  в следващите месеци да пристигнат още ваксини, но не е ясно дали ще има при кого да отидат. Според здравното министерство България е гарантирала 1.5 милиона дози ваксини от одобрените видове за 2021г., което покрива едва 750 000 български граждани, тъй като се поставят по две дози. Междувременно останалата част от ЕС е поръчала над 450 милиона ваксини и ще обхване около 50% от населението. Дозите за България обаче ще пристигат поетапно в следващите 6 месеца, става ясно от плана на МЗ.

Не е ясно кога ще започне ваксинирането и на хората в рискови групи, например такива с хронични заболявания или лица над 80-годишна възраст. В повечето държави те вече се ваксинират, но у нас техният ред се очаква да дойде чак през пролетта, спрямо ваксинационния план. Но дали тогава още ще има смисъл?

 

4 мита за ваксините, които трябва да развенчаем