Общество

България на второ място в ЕС по детска бедност

В класацията за бедност обаче не са само роми, а етнически граждани на България и Румъния, които живеят в условия близки до мизерията

България на второ място в ЕС по детска бедност

Снимка: Pixabay

Едно на всеки 4 деца в Европа живее в риск от бедност и социално изключване. Тази шокираща статистика не е от сега. Явлението е от години, а разликите в обществените слоеве на много богати и много бедни стават все по-големи.

Ако едно дете расте в бедност, рискът да отпадне от образователната система е да намери добре платена работа нараства главоломно, а с това бедността се задълбочава все повече.

Затова преди година ЕС създаде Европейски фонд „Гаранция за децата“, който има за цел да разчупи този цикъл на възпроизводство на бедността. Планът е да се гарантира правото на достъп до безплатно образование, включително образование в ранна детска възраст и дейности извън училище, здравословно училищно хранене всеки ден, здравеопазване, добро хранене и достойни жилища за всички деца, съобщава Euronews.

България се нарежда на второ място по брой деца, живеещи в бедност след Румъния. И в двете страни са разглеждани ромските общности, където нивата на живот не са пропорционални като в останалите региони. Взима се предвид жилищна площ на член от семейството, достъп до течаща вода и канализация, отопление, достъп до образование и социално приобщаване, разнообразно хранене.

Има още...


По тези показатели обаче не само ромското население е изпаднало от класациите за достоен живот. Има и етнически българи и роми, които живеят под линията на бедността, близка до мизерията.

Какво представлява „Гаранция за децата“?

„Гаранция за деца“ е инициатива на Европейската комисия, която има за цел да гарантира, че най-уязвимите деца в ЕС имат достъп до здравеопазване, образование, детска грижа, достойни жилища и адекватно хранене. А с новата бежанска вълна от Украйна в страните от Източна и Централна Европа, профилът на детската бедност вероятно ще се промени още повече.

Според ООН, всяка секунда едно дете в Украйна се превръща в бежанец от войната. Общият брой на хората, напуснали родината си след началото на руската инвазия, надхвърли 3,5 млн. души, като половината от тях са деца.

"Във всяка война децата са тези, които плащат най-високата цена", казва Яна Хейнсуърт, генерален секретар на Eurochild, мрежа от организации, които работят с уязвими деца.

„В момента е много трудно да се разбере мащаба на унищожението. Очевидно най-важното нещо е животът и  хуманитарните коридори, които да изведат хората от Украйна на безопасно място. Държавите членки на ЕС ще трябва да реагират и ние настояваме всяка страна да гарантира, че услугите и инвестициите, които правят за децата, ще включват новите мигранти, идващи от Украйна .”

„Гаранция за децата“ и ромската общност

Една от целите на „Гаранция за децата“ е социалното включване на ромските деца. Те са сред най-уязвимите в Европа: 85% са изложени на риск от бедност, в сравнение със средните 24%. Един от начините за справяне е повишаване на образованието и достъпа до развитие за всяко дете.

Фани Гауре от Real Economy наблюдава района Меджимурие в Хърватия, където живее голяма ромска общността. Тук повече от 90% от децата растат в несигурни условия.

Майките споделят, че има разлика, когато децата им ходят на градина и на училище, и когато се приберат у дома, разказват с ентусиазъм какво са научили, какво са правили и искат да повторят нещата вкъщи. Това е напредък за повечето семейства, които искат да измъкнат децата си от цикличната бедност. Освен това, като ходят на училище, децата неизбежно научават официалния език, не говорят само ромски. Научават се да четат, да ползват математиката за елементарни всекидневни неща.

Пилотна програма, финансирана от Европейската комисия заедно с УНИЦЕФ, помага на ромските семейства да задържат децата си в училище. Фани разговаря с някои майки, живеещи в ромското селище Куршанец, които участваха в тази инициатива.

Само 30% от ромските деца в Хърватия посещават задължителната предучилищна група. Това е значително по-малко от другите хърватски деца, където има 80% посещаемост.

Освен това, програмите на ЕС помагат и на родителите, учат ги за ползите от образованието, за възможностите детeто да стане пълноценен гражданин, който се издържа сам и създава добри условия за живот за себе си и семейството си. В кампанията са включени и роми, които са се развили и приобщили към обществото, благодарение на успехите си в образованието и с подкрепата на учителите и директорите в училищата.