Общество

Антикорупционният фонд: Обществената поръчка за баня "Овча Купел" е незаконна

Сагата продължава

Антикорупционният фонд (АКФ) призова за прекратяване на обществената поръчка за реставрация на баня "Овча купел" и сигнализира редица институции за нарушения при организирането й. Сред нарушенията, които експертите на фонда установяват, са недопустима намеса в режима на опазване на сградата, сериозни разминавания в процеса на инвестиционно планиране и подготовка на обществените поръчки, както и съществени нарушения на Закона за обществените поръчки.

Нарушени са и основни принципи на Закона за културното наследство, Закона за устройство на територията и международните актове за опазване на културно наследство.

Вчера изтече крайният срок за подаване на предложения по обществената поръчка по реконструкцията на сградата-паметник на културата, която е една от емблемите на София

Това бе четвъртият опит на Столична община да организира трансформирането на баня "Овча купел" в научен център за върхови постижения.

От снимките в нашата галерия може да добиете точна представа какво е състоянието на легендарната сграда днес. 

Трансформацията на банята трябва да се реализира в рамките на проект "Изграждане и развитие на Център за върхови постижения "Наследство БГ" с бенефициент Софийския университет "Св. Климент Охридски", финансиран по европейската Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 - 2020.

Предишните три обществени поръчки бяха прекратени поради редица несъответствия, включително липса на одобрение от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) на задание и виза за проектиране и идеен проект, както и липсата на яснота кои разходи са за сметка на европрограмата и кои - за сметка на общинския бюджет, а също и неизяснени авторски права.

Именно нередностите по последната прекратена поръчка бяха причината кметът Йорданка Фандъкова да освободи от поста му заместник-кмета по културата Тодор Чобанов и да изиска осигуряване на законосъобразно провеждане на процедурата при следващия опит, напомнят от АКФ.

"Настояваме институциите да осигурят защитата на обществения интерес, като след прекратяване на обществената поръчка за инженеринг, обявят такава за архитектурен конкурс, която вземе предвид нуждите за адаптация и реставрация на банята и запазването й като архитектурен паметник", призовават правните експерти.

От Антикорупционния фонд са изпратили становището си на отговорните институции. Може да намерите целия текст на техния уебсайт

 

Продължава на следващата страница...


"АКФ се обръща към отговорните институции с призив да извършат проверка, да прекратят закононарушенията и осигурят спазването на закона и на обществения интерес", коментира Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.

"Призоваваме също провеждането на архитектурния конкурс да се извърши въз основа на ново задание за проектиране – само за баня/балнеоложки, спа център, без предвиждане на неприсъщи функции като научен център, както и в условията на навременно обществено обсъждане."

Преди седмица пък пред рушащата се в момента сграда на бившия лечебен център бе организирана среща от кмета на район "Овча купел" Ангел Стефанов. Тя прерасна в публична дискусия за бъдещето на банята.

От присъстващите над 100 души стана ясно, че жителите на района не искат два етажа на сградата да се отделят, за да бъде изграден научен Център за изследване на лечебните свойства на минералните води.

Основните притеснения са, че научната дейност ще вземе превес над балнеологията и че столичани няма да имат пълноценен достъп до лечебната минерална вода в "Овча купел". Като пример в подкрепа на това опасение се сочи съдбата на Централната минерална баня, която бе превърната в музей.

"Абсурд е да се твърди, че единственото място в България, в което може да се прави наука, е в бившия балнеоложки център в "Овча купел", заяви по време на дискусията Елена Анева от гражданската организация "Термално-нормално", цитирана от в-к "Сега"

"Абсурд е при толкова много минерална вода в София да няма нито един действащ балнеоложки център. Абсурд е да се твърди, че Столична община няма пари да поддържа такъв. От днес за утре заместник кметът Мирослав Боршош намери 4,46 млн., за да се ремонтират приземният и партерният етаж на банята. Общината трябва да намери още 3 милиона лева, за да се ремонтират и другите два етажа и сградата да възстанови функциите си като балнеолечебница, защото свойствата на водата тук са уникални".

Преди 2 седмици пък от Камарата на архитектите в България също призоваха да се спре обществената поръчка за ремонта на минералната баня "Овча купел". Според тях има риск от компрометиране на архитектурната стойност на сградата, която е паметник на културата, защото не се предвижда конкурс за проект за адаптацията и реставрацията й.

Вместо това е избран методът инженеринг, при който строителят сам поръчва проекта, по който ще работи.

В тези случаи се създават предпоставки за корупция и това не води до добри резултати, предупреждават от КАБ. Правителствено проучване в Германия е установило, че инженеринговата поръчка в сравнение с изпълнението на конкурсен проект е оскъпена с 20%, а крайният продукт е с влошено качество.

"Сградата на минерална баня "Овча купел" е паметник на културата и това изисква изключително внимание и прецизност при извършването на консервационно-реставрационните дейности", се посочва в позицията на КАБ.

 

Банята на раздора – ще се превърне ли архитектурният паметник в лаборатория?