Общество

50 милиона "вътрешни" мигранти са в риск заради коронавируса

Общество

50 милиона "вътрешни" мигранти са в риск заради коронавируса

COVID-19 ще попречи на предоставянето на хуманитарна помощ за бедстващите. В това уверяват експерти на ООН и Норвежкия съвет за бежанците. Като последици може да се очакват масов глад и недостъпност на медицинските услуги. Към настоящия момент 50,8 млн. души са вътрешно разселени в страните си, а военните конфликти и бедствията допълнително усложняват ситуацията. Това е най-високият брой на напусналите домовете си хора. За сравнение – през 2019-а година с 10 млн. повече граждани са попаднали в подобно положение спрямо 2018-а. Новото предизвикателство пред тях е физическото оцеляване по време на кризата.  

Ежегодната статистика, предоставена от Центъра за наблюдение на вътрешната миграция (ЦНВМ) към Норвежкия съвет по бежанците, алармира, че през 2019 г. 45.7 млн. души са били принудени да напуснат домовете си заради военно насилие.

На практика те се превръщат в бежанци на територията на собствената си страна,

без да имат възможност за закрила. В 61 държави причината са въоръжените конфликти. В допълнение 5,1 милиона души в 96 страни са били изселени поради природни бедствия. Миграцията се превръща в още по-голямо бреме заради вируса.

Ръководителят на ЦНВМ, Александра Билак, сподели пред The Guardian, че се е надявала този проблем да получи международна гласност през годината, особено след като е била проведена панелна дискусия на високо ниво в ООН през октомври 2019-а. Първото издание на дискусията се е състояло през февруари миналата година именно с тази цел. 

Въпреки това се очаква коронавирусът да измести фокуса от темата. "Толкова се надявахме, че настоящата година най-сетне ще бъде посветена на вътрешната миграция. Надявахме се, че тази дискусия ще събуди солидарността на международното общество",  казва Билак по темата.

По нейна преценка е твърде рано да оценим последствията от съчетаването на вируса с военните конфликти и бедствията, а финансовите средства ще бъдат ограничени в дългосрочен план. "Ако се сгромолясаме в капана на рецесията, това ще намали щедростта на даряващите правителства. Ситуацията ще бъде еднакво тежка за всички", заключава директорът на ЦНВМ. 

Притеснително по думите на Билак е и състоянието на безопасност на вътрешните мигранти. Обикновено те са една от най-уязвимите социални групи, тъй като са настанени в лагери или центрове, които предполагат струпване на големи маси от хора. Медицинската грижа също е оскъден ресурс. Така наличието на нова болест предполага сериозно влошаване на масовото здраве. 

Норвежкият съвет по бежанците сигнализира и за това, че ограниченията, въведени от правителствата, ще ограничат достъпа до хуманитарна помощ. Техен доклад от вторник посочва, че картата на света е изпъстрена с много нови случаи на изселване най-вече в бедните региони.

Стотици хиляди мигранти има в субсахарските региони на Африка, където се водят военни действия. Предимно това са Южен Судан и Сомалия. Мнозина са прогонени и от тропическите бури и мусонните дъждове в Източна Азия. В Китай, Индия, Филипините и Бангладеш има по около 4 милиона случая във всяка една от държавите. До края на миналата година домовете на повече от 130 000 души са безвъзвратно изгубени вследствие на опустошителни урагани. Сега пандемията е основният враг на изгубилите домовете си.

В тази връзка Билак предупреждава, че

изготвянето на доклада за тази година ще бъде "непосилно трудно"

и можем да изпаднем в "черна информационна дупка" заради невъзможността на социолозите да бъдат на терен.

 

Грета Тунберг, Стела Маккартни, Папа Франциск: Да не изпускаме момента!