Общество

3 големи въпроса от днешния брифинг

Какви са мерките за ограничаване на социалния и стопанския живот, вече се разбра. Останаха обаче няколко въпроса, които не ни дават мира:

3 големи въпроса от днешния брифинг

Photo by Anna Shvets from Pexels

Какви са мерките за ограничаване на социалния и стопанския живот, вече се разбра. Останаха обаче няколко въпроса, които не ни дават мира:

Къде е министър-предсадателят на РБ, когато се оповестява подобно решение?

От самото начало на кризата Борисов предпочете да избегне отговорността и да я прехвърли на "професорите", както той нарича всички, които имат някаква специалност, различна от пожарникар или полицай. Вярно, съвсем в първите седмици на пролетния, безсмислен, локдаун той използваше всяка възможност да ни се накара от екрана на телевизора, но после бързо разбра, че този вид дейност му носи само негативи и се оттегли от изяви по темата.

Сега, когато смъртността в България е най-високата в света, а здравеопазването ни е пред пълен колапс, премиерът на държавата обикаля по пътища и магистрали в любимата си "джипка" и дори си позволява да вози в нея министъра на здравеопазването и началника на спешна болница "Пирогов, като че ли те друга работа точно в момента нямат. Накрая, когато се обявява едно тежко решение, Борисов липсва. Предпочита, разбира се, да се явява само на заседание на МС, там журналисти и неудобни въпроси няма. Разбираемо е, за един обсебен от себе си и спасяващ кожата си човек, да избягва да бъде в ролята на приносителя на лошите вести. Но липсата на желание за носене на политическа отговорност в такъв момент е непростима.

Защо се твърди, че затварянето е навременно?

И без човек да знае броя на заразените и починалите от последните седмици, ако само слуша изказванията на днешния брифинг, не може да не му се стори съмнително постоянното твърдение, че мерките са "невременни". Когато на всички ни е напълно ясно, че са закъснели. Помним успокоителните напявания на доц. Ангел Кунчев от началото на есента, в които той твърдеше, че няма нужда да се затягат мерките, защото всичко било под контрол. Помним и твърденията от пролетта, когато се казваше, че локдаунът бил, за да може здравната система да се подготви. Сега БЛС твърди, че техните предложения от лятото за подготовка на системата не са били приети. Сега нито системата ни е подготвена, нито мерките бяха достатъчни - очаквано лоша комбинация, нали?

Да не говорим, че ние затваряме, когато останалите европейски страни отварят. Преди Коледа, когато хората имат нужда от празник, а икономиката - от потребление.

Защо не бяха оповестени икономически мерки?

Да, те наистина се опитаха. Да оставят икономиката да работи, за да не трябва да взимат мерки за нейното спасение и възстановяване. Но този подход би могъл да е успешен само при работеща система на здравеопазване, каквато ние нямаме. Или при изключително дисциплиниран народ, който спазва дистанция и се грижи за околните. Какъвто ние не сме. Сега за управляващите е повече от ясно, че всякакъв тип локдаун трябва да върви с икономически мерки. След грозното пазарене от пролетта за мярката 60/40, и сваления ДДС на заведенията, почти нищо не сме чули за икономическа стратегия за справяне с кризата.

Днес се обявяват поредните козметични социални мерки, а конкретните действия по оперативната европейска програма "Иновации и конкурентоспособност" тепърва ще бъдат обсъждани с бизнеса.

Накрая - след като непростимо закъсняха, ще ни затворят именно преди Коледа, и ще спрат потреблението в най-силния месец от годината. На който мнозина разчитаха, за да спасят бизнеса си. А най-скандалното е, че за мерки така и не чухме. Вероятно не са измислени, но студът и гладът няма да оставят никого безразличен тази зима.