Общество

11 препоръки за позитивно раждане, които веднага можем да изпълним

Всяка година между 55 000 и 65 000 жени раждат деца у нас.

Всяка година между 55 000 и 65 000 жени раждат деца у нас. Поне половината от тях стават обект на остарели и отхвърлени родилни практики – "прийом на Кристелер" (известен сред родилките като "скачане по корема"), рутинна епизиотомия и забрана за пиене на вода. Всяка трета родилка е подложена на оперативна намеса, без това да е необходимо. Тревожната информацията обобщават от Мрежа за съвременна родилна грижа. Това са група хора, ангажирани с правата на раждащата жена и с практиките, които се прилагат в българската родилна грижа.

Тяхното наблюдение е, че майчиното и детското здравеопазване в България не отговарят на международните стандарти по акушерство и неонатология. Събрали са се като организация именно за да работят активно за промяна и осъвременяване на актуалните практики в сферата. Добро начало на този процес е предоставянето на пълния списък с препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за водене на нeусложнено раждане. Целта е повече от идеална –позитивно изживяване на раждането от страна на всички замесени - майка, бебе, баща, близки и медицински персонал.

Препоръките на СЗО са общо 56, но ето 11 от тях, които си струва да разпространите веднага с всички свои бременни приятелки или да залепите на видно място вкъщи, ако скоро очаквате дете. Възможно е в родилното да ви откажат част от тях, затова е хубаво да знаете, че не просто имате това право, ами и че е препоръчително да го получите.

- Препоръчва се всички жени да са с придружител от началото до края на раждането.

- Препоръчва се бременните жени да получават грижи от позната акушерка (или екип от акушерки) по време на цялата бременност, раждане и периода след това.

- Препоръчва се използването на техники за релаксация, включително постепенно отпускане на мускулите, дишане, музика, медитация, масаж и компреси.

- Не се препоръчва употребата на средства за засилване на контракциите.

- Препоръчва се приемът на вода и течности по време на раждане при жени с нисък риск.

- Препоръчва се жените с нисък риск да се движат и да заемат изправена позиция по време на контракции и раждане.

- Не се препоръчва рутинно или свободно използване на епизиотомия при жени, които са започнали спонтанно вагинално раждане.

- Не се препоръчва мануален натиск за улесняване на раждането.

- Отложеното клампиране на пъпната връв (не по-рано от 1 минута след раждане) се препоръчва за по-добри резултати за здравето на майката и бебето.

- Новородени без усложнения трябва да бъдат в контакт кожа-до-кожа с майките си по време на първия час след раждането, за да се избегне хипотермия и да се насърчи кърменето.

- Майката и бебето не бива да се разделят в различни стаи.

Ето и пълния списък с препоръки.

Дано не сте единствените, които сте го чели, когато контракциите започнат. Иначе основният съвет е ясен – дишайте! Смело! Издишайте! Повторете.

Спрете да се оплаквате. Мозъкът ви се променя!