От А до Ям

Италиански дни: Какво е необходимо, за да си направим паста

Ако питате някоя италианска баба на 80 години, тя няма нужда от друго, освен от една дълга точилка, нож и широка дървена маса, за да направи паста.

Италиански дни: Какво е необходимо, за да си направим паста

Снимка: Елена Миланова

Ако питате някоя италианска баба на 80 години, тя няма нужда от нищо – освен от дълга точилка, нож и широка дървена маса – за да направи паста. В YouTube има доста примери за майсторки, които „събират погледа“ с уменията си и то без видими подръчни средства. Но това са жени с десетилетен опит в изкуството да смесиш яйце и брашно и да го разточиш на лист. За останалите, които правим домашна паста няколко пъти в годината, в неделя, е удобно да разполагаме с основните неща, необходими, за да пристъпим към това. Заради някои улеснения дори се прекалява с излишни неща – например аз не съм убедена, че са нужни пластмасовите форми за равиоли, които би трябвало да улеснят пълненето, а резултатът рядко е сполучлив. Така че списъкът на "най-необходимото" може да е и от 20 джаджи, но може и да от 4 – 5. 

Машинка за паста

Ако сте големи маниаци и имате повече гърла за хранене, електрическата машинка за паста е много добро решение. Освен това тези машинки много се усъвършенстват, предлагат форми за рязане на самата паста и т.н. Спокойно може обаче да се справите и с ръчна машинка. При нея е важно да е от качествен материал и да не пестите пари, защото на практика тя представлява два тежки метални валяка, между които разстоянието може да се регулира. Така, с всяко следващо разточване на тестото, листът става все по-тънък – до под милиметър. Освен това тези машинки могат да режат самата паста на лентички с различна ширина като талиателе например. Машинката за паста е революция, защото спестява точенето с точилка на ръка. Хубава марка машинки за паста е Marcato Atlas, които са в този занаят от 30-те години на ХХ век.

Ролер за рязане на паста

Заслужава си човек да има и нож ролер за рязане на паста, който също е въпрос на инвестиция, защото има и евтини, но зле наточени – те са по-скоро от страната на проблема, а не от страната на решенията, при рязането на паста. И това се установява още първия път, в който човек използва евтин нож и не успее да нареже пастата. LaGondola правят хубави ролери, като има такива с два ножа за два профила (вълнообразно или право рязане). Наричат ги още "щъркел".

    И още...


Проблемът при щъркелите е, че човек трябва да има точно око за правата линия. Аз нямам, затова съм си купила ролер с няколко успоредни ножа, между които разстоянието е равно (когато е важно да имаме например еднакви по размер квадратчета и т.н.). Тук хубава марка също е Marcato Atlas. 

Рингове за рязане

Тези рингове могат да нарежат паста (или сладки) с различен диаметър и са полезни за пълнена паста.

Дървена поставка за сушене на паста

Тези поставки са на практика дървени летвички, върху които паста, като талиателе, лингуине, спагети и т.н., може да се „простре“ и да се суши.  Вероятно сте виждали, че някои майстори нямат нужда от такава, защото оставят готовата паста да се суши на „гнездо“, но аз лично в домашни условия (и при влагата вкъщи) не съм успяла да изсуша паста на „гнездо“ – така по-скоро залепва. Ето защо тези стари изобретения са много полезни. Можете да сушите паста, разполагайки я и върху алуминиеви тавички за печене на сладки. 

Решетъчна метална лъжица

Прясната паста се отцежда по-трудно, отколкото другата. Пластмасова или силиконова дупчена лъжици задържат повече вода. А дори да имате тенджера с капак с дупки  – това, специално за пълнена домашна паста, е много агресивен метод за отцеждане. Тук също идва на помощ древно изобретение – решетъчна лъжица „паяжина“, която прави това, което е нужно – ефективно отцежда пастата, а в същото време е деликатна и няма скъсани тортелини, равиоли и т.н.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Как се правят тортелини?