Нещо очаквано

Не е магия - цианотипия е, един от първите фотографски процеси

Не е магия - цианотипия е, един от първите фотографски процеси

Как става магията? Магия ли е въобще или стар фотографски процес (един от най-старите всъщност) - това ще разберем на 30 юни по време на един особено вдъхновяващ семинар, придружен от ателие. 

От 18 ч. на 30 юни в Конферентната зала под куполите на Ларгото Силвио Томов ще разкаже историята на един от първите фотографски процеси - цианотипия.

Чрез цианотипия можете да отпечатвате обекти или негативи върху светлочувствителна емулсия. Безопасно и подходящо за всякакви възрасти. Приложимо е върху хартия, текстил или дърво, а експонацията се извършва на слънце или чрез изкуствени UV лъчи.

Цианотипията възниква през 19 век с научна цел-изучаване на растенията (ботаника). Лукс и скъпоструващ процес в миналото, днес тя се практикува от мнозина. Към лекцията ще има и ателие.

Силвио Томов e магистър по нова и съвременна българска история и понастоящем докторант в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на книгата: "Щрихи от новата история на Самоков". Публикувал е над 15 статии в списания като "Българска наука", "Минало", "Времена", "Анамнезис", годишник на асоциация "Онгъл" и Институт за изследване на изкуствата (БАН). Публикува в местния печат в град Самоков. Член е на литературен клуб "Димчо Дебелянов" в града.

Интересите му са в областта на новата и съвременна българска история, местната история на град Самоков и околността му, както и история на българската фотография (също старите фотографски техники – теория и практика). Има завършен курс по аналогова фотография във фотошкола "Паралакс" с ръководител Николай Трейман. Автор е на две до документални изложби – за Иван Йончев и Петър Боев.

Цианотипия: история на процеса и ателие ще се случи на 30 юни в Конферентната зала под куполите на Ларгото от 18 часа. Събитието е част от Европейска нощ на учените 2022.

 

Константин Корчев: Да си човек на изкуството, е предизвикателство във всяко едно време