Нещо очаквано

Изложба представя жените в българското кино

Боряна Росса с реверанс към жените в киното

Изложба представя жените в българското кино

снимка: Фейсбук страница/  Boryana Rossa

Лятото е най-добрият приятел на културните мероприятия. Находките от изложби се увеличават с всеки изминал ден, а в главата ни все по-умело се обрисува празнична картина.

На 9 юли предстои галерия Гьоте-институт да представи мащабен художествен и изследователски проект на Боряна Росса с фокус върху образа и ролята на жените в българското кино. Като продължение на изложбата ще се проведе и "кино клуб", на който публиката ще има възможност да гледа и обсъжда откъси от филми заедно с художничката. Събитието ще представи за първи път в цялост проекта, в който Росса влага целия си труд от няколко години.

Видео инсталацията „Отклонение“ включва интервюта с единадесет жени, представителки на различни професии, които анализират женските образи в шест български филма, създадени между 1945 и 2019 г.: „Вълчицата“ (1965), „Отклонение“ (1967), „Понеделник сутрин“ (1968), „Последната дума“ (1972), „Шивачки“ (2007) и „Воевода“ (2017). За да се запознаят зрителите със съдържанието на филмите, помага анимация от рисунки, направени от авторката, някои от които са представени и в пространството на галерията. Проектът е придружен и от компилация от интервюта с известни кинодейци по темата за пола в тяхното творчество, проведени през 2008 г. във връзка с академично изследване на темата от Боряна Росса.

Трудът на Боряна Росса проследява историята на развитието на женските образи в българското кино, обществените проблеми, които отразяват или критикуват, както и ролевите модели, които пропагандират през погледа на съвременни жени от различни поколения.

Проектът има за цел да постави въпросите за регреса в някои области на женската еманципираност в България, който все по-силно започва да се усеща след средата на 90-те години. Анализите разкриват все по-агресивното и реакционно създаване на „нови“ образи на жената, които обслужват консервативни идеологии и стават все по-популярни днес. Проектът набляга на тезата, че правата на жените не са даденост, а са извоювани от други жени и мъже. 

Изложба, която ще ни помогне да разширим света си още малко и да си дадем сметка за необходимите трансформации и еволюция, за да бъдем винаги една крачка напред в модерния свят.

За участие  е необходимо предварително да запазите място тук.

 

Петър Димитров от A to JazZ: „В България всичко е супер, само трябва да си го подредим“